SERIE A MATCHDAY 24:Εδραίωση στην τριάδα για την Μίλαν,σε δύσκολη θέση η Νάπολι

Νίκη ψυχολογίας για την Μίλαν στο ντέρμπι,ξέσπασε η Φιορεντίνα  στην έδρα της,η Μπολόνια διατηρείται σε τροχιά Ευρώπης ενώ επικράτησε εύκολα η Αταλάντα εκτός έδρας.

Φιορεντίνα -Φροζινόνε 5-1

Πεντάρα και ποδαρικό στα γκολ για Μπελόττι

Σίφουνας ήταν η Φιορεντίνα αφού από το πρώτο λεπτό δεν άφησε περιθώρια στην Φροζινόνε πετυχαίνοντας παράλληλα την πρώτη της νίκη για το 2024.Στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με το πρώτο τέρμα του Μπελόττι από ασίστ του Ικονέ.Στο 19ο λεπτό ο Ικονέ διπλασίασε τα τέρματα με ωραίο σουτ.Στο 43ο λεπτό λίγο πριν το ημίχρονο ο Μαρτίνεζ διαμόρφωσε το 3-0.Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε αισθητή την παρουσίαση της επιθετικά η Φροζινόνε ωστόσο η Φιορεντίνα ξαναβρήκε δίχτυα με σουτ του Νίκο Γκονζάλεζ.Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μαζιτέλι μείωσε για τους φιλοξενούμενους και ο Μπαράκ με δόση τύχης καθώς κόντραρε πάνω του η μπάλα έκανε το 5-1 στο 85ο λεπτό.Με αυτή την νίκη σταμάτησε το αρνητικό σερί των τριών ηττών  η Φιορεντίνα και πλησίασε την Ρόμα στην έκτη θέση και στον ένα βαθμό έχοντας 37 βαθμούς και έναν αγώνα λιγότερο.Η Φροζινόνε υπέστη την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και είναι στην 14η θέση με 23 βαθμούς.

Μόντσα-Βερόνα 0-0

Και οι δύο ήθελαν την νίκη καμία δεν μπόρεσε

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.Ειδικότερα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Μόντσα πίεσε ασφυκτικά χωρίς όμως να κάνει το 1-0.Η Μόντσα είναι στην 11η θέση με 30 βαθμούς ενώ η Βερόνα έμεινε στις τελευταίες θέσεις έχοντας 19 βαθμούς.

Μπολόνια-Λέτσε 4-0

Επίδειξη δύναμης στην δεύτερη σερί νίκη της Μπολόνια

Σε υψηλές πτήσεις συνεχίζει η Μπολόνια είναι στην 5η θέση με 39 βαθμούς και νίκησε εμφατικά την Λέτσε η οποία μετρά 4 ήττες σε 5 αναμετρήσεις βρισκόμενη στην 13η θέση με 24 βαθμούς.Μόλις στο 4ο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Μπαουκέμα. Λίγο πριν το μισάωρο διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ορσόλινι.Στο 49ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έδωσε αέρα δύο τερμάτων.Το τελικό υπογράφτηκε από τον Όντγκαρντ παράλληλα πέτυχε και το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Μπολόνια.

Τζένοα-Αταλάντα 1-4

Tεσσάρα  με γκολάρα Κετελάρε

Έκτη σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις μετρά η Αταλάντα που πήγε με αυτή την νίκη στους 42 βαθμούς και καταδιώκει την Μίλαν.Η  Τζένοα παρέμεινε στους 29 βαθμούς.Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό ο Κατελάρε με φοβερό σουτ στην γωνία με μία επαφή.Ο πρώην παίκτης της Αταλάντα ο Μαλινόφσκι ισοφάρισε με σουτ εκτός περιοχής για τους γηπεδούχους.Με ωραία εκτέλεση φάουλ πέρασε μπροστά η Αταλάντα από το πόδι του Κοπμάινερς.Στις καθυστερήσεις του αγώνα μπήκαν τα δύο τελευταία γκολ με σκόρερς τους Ζαπακόστα και ο Τουρέ με κεφαλιά σε κενή εστία.

Μίλαν-Νάπολι 1-0

Δεν εγκαταλείπει τις ελπίδες τίτλου

Έπτα νίκες και δύο ισοπαλίες μετράει πλέον η ομάδα του Πιόλι μένοντας στο -7 από την κορυφή με ένα παιχνίδι περισσότερο.Η Νάπολι έχασε κλασικές ευκαιρίες κυρίως από σουτ έξω από την περιοχή.Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε από ασίστ του Λεάο  ο οποίος βρήκε σε κάθετο παιχνίδι των Ερνάντες που νίκησε τον Γκολίνι.Στην 9η θέση βρίσκεται η Νάπολι με 35 βαθμούς.