Ολυμπιακός - Μαρούσι 93-87: Δυσκολεύτηκε πολύ, αλλά πάει με νίκη στο Final-8

Το Μαρούσι προέβαλε σημαντική αντίσταση απέναντι στον Ολυμπιακό, το πάλεψε έως το φινάλε, αλλά γνώρισε την ήττα στο τέλος με 93-87.

Το Μαρούσι έπαιξε εξαιρετικά, κόντραρε στα ίσα τον Ολυμπιακό και παρά την διαφορά των 16 πόντων (72-56), γύρισε το ματς, όταν προηγήθηκε με 76-77, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο. Στο μεγαλύτερο διάστημα του εναρκτήριου δεκαλέπτου, το Μαρούσι είχε το προβάδισμα, με το τέλος του να βρίσκει την ομάδα των βορείων προαστίων μπροστά με 18-20. Στη συνέχεια, παρόλο που η ομάδα του Νίκου Βετούλα συνέχισε να παίζει εξαιρετικά και προηγήθηκε τρεις φορές με επτά πόντους, (18-25, 20-27, 22-29), ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και επέστρεψε γρήγορα στο ματς, με τους ερυθρόλευκους να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με 46-40.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, αύξησαν το προβάδισμά τους και έχτισαν διαφορά ακόμα και 16 πόντων, 72-56. Μια διαφορά, που έδειχνε ικανή να βάλει πρόωρο τέλος στις ελπίδες του Αμαρουσίου. Κάτι τέτοιο όμως δε συνέβη. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν πείσμα και κατάφεραν να επιστρέψουν και να προηγηθούν πέντε λεπτά πριν το τέλος, με 76-77, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Ραντούλιτσα.

Η συνέχεια πάντως, δεν ήταν παρόμοια για το αξιόμαχο Μαρούσι. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πιο ψύχραιμη, πιο εύστοχη και εκμεταλλευόμενη τις άστοχες επιλογές και τα λάθη των αντιπάλων της, έφτασε στην τελική νίκη με 93-87.

Για τους νικητές, ο Γκος σκόραρε 16 πόντους, ενώ ο Πετρούσεφ σταμάτησε στους 15. Από πλευράς Αμαρουσίου, ο Χιλ έβαλε 25 πόντους, ενώ ο Ραντούλιτσα έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-40, 72-59, 93-87