LA LIGA MATCHDAY 24:Σεβίλλη από τα παλιά υπέταξε την Ατλέτικο του Σιμεόνε

Κράτησε μέχρι το σφύριγμα της λήξης η Σεβίλλη και πήρε μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.Νίκες για Χετάφε και Μαγιόρκα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Χετάφε - Θελτα Βίγκο 3-2

Μan of the match o Μάτα,πλήρωσε τις αμυντικές αδράνειες η Θέλτα

Δυναμικά μπήκε η Θέλτα στην αναμέτρηση αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει επιθετικά την Χετάφε.Στο 41ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά ο Μαγιοράλ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους.Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μάτα μετά από λάθος της άμυνας έκανε το 2-0.Η Θέλτα μείωσε σε 2-1 με σουτ του Λάρσεν.Στο 85ο ο Άσπας με ωραία πάσα τροφοδότησε τον Αλιέντε και αυτός ισοφάρισε.Όμως ένα ωραίο σουτ του Μάτα στο 89ο λεπτό έδωσε την νίκη στη Χετάφε και την οδήγησε στην 10η θέση και στους 33 βαθμούς.Απο την άλλη η Θέλτα δεν πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας και έμεινε στην 17η θέση έχοντας 20 βαθμούς.Ο Τάσος Δουβίκας έπαιξε για δέκα λεπτά και μπήκε ως αλλαγή.

Μαγιόρκα -Ράγιο Βαγιεκάνο 2-1

Επιστροφή στις νίκες για την Μαγιόρκα με λύτρωση στις καθυστερήσεις

Αρχικά προηγήθηκαν με τον Σάντσες στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ισοφαρίστηκαν από τον Σάντσες και ο Μουρίκι ήταν αυτός που έδωσε πολύτιμη νίκη καθώς πέρασε με έξι βαθμούς διαφορά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.Σε δυσμένης αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Ράγιο η οποία έχει 3 σέρι ήττες έχοντας 24 βαθμούς στην 15η θέση.

Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0

Άντεξε μέχρι το τέλος

Η Σεβίλλη άντεξε και πήρε δικαιωματικά την δεύτερη σερί νίκη της.Μόλις στο 15ο λεπτό προηγήθηκε με τον Ρόμερο παρά την πίεση της Ατλέτικο η Σεβίλλη στάθηκε καλά ανασταλτικά και πήρε τους 3 βαθμούς που την οδήγησαν σε διαφορά 6 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.Από την άλλη η Ατλέτικο δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ και έμεινε στην 4η θέση με 48 βαθμούς.

Μπαρτσελόνα-Γρανάδα 3-3

Μοιρασιά βαθμών σε ματς θρίλερ

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Μπαρτσελόνα και Γρανάδα για την 24η αγωνιστική.Από ασίστ του Κανσέλο ο Γιαμάλ άνοιξε το σκορ ισοφάρισε πριν το ημίχρονο ο Σάντσες.Στο δεύτερο μέρος ο Πελίστρι έβαλε μπροστά την Γρανάδα ωστόσο σε 3 λεπτά ο Λέβα είχε απάντηση και έκανε το 2-2.Στο 66ο λεπτό ο Μικέλ διαμόρφωσε το 2-3.Στο 81ο λεπτό με φοβερό σουτ ο Γιαμάλ σώζει την Μπαρτσελόνα από μία ακόμη ήττα.Οι Καταλανοί μείνανε στους 51 βαθμούς στην τρίτη θέση με διαφορά πέντε βαθμών από την Χιρόνα.Η Γρανάδα είναι χαμηλά στην 19η θέση με μόλις 13 βαθμούς.