Παναιτωλικός-Ολυμπιακός: Αγρίνιο ΣΤΟΠ (2-1)

Εκπληκτική εβδομάδα για τον Παναιτωλικό, αφού μέσα σε 3 μόλις ημέρες πήρε δύο μεγάλες νίκες επι της ΑΕΚ και σήμερα επι του Ολυμπιακού με σκορ 2-1 παίρνοντας ένα προβάδισμα (έστω μικρό) εν όψει του επαναληπτικού της επόμενης Τρίτης στο Καραϊσκάκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αγρινίου και σήμερα ο Μεντόσα όπου είχε πάλι γκολ και ασίστ και ήταν διαρκής κίνδυνος για την άμυνα του Ολυμπιακού. Σκόρερ των γκολ οι Μεντόσα και Καρέλης ενώ για τον Ολυμπιακό είχε ανοίξει το σκορ ο Ελ Αραμπι.

Πρεμιέρα για την φάση των 8 στο κύπελλο Ελλάδος με την αναμέτρηση μεταξύ Παναιτωλικού και Ολυμπιακού στο Αγρίνιο είχαμε σήμερα το απόγευμα (19/1, 15:00) με τους κυανοκίτρινους να παρατάσσονται με κατά βάση βασικούς παίχτες του απέναντι στον ελλιπέστατο Ολυμπιακό, όπου ταξίδεψε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα του σε σχέση με το Κυριακάτικο ντέρμπι αλλά και στην αποστολή του καθώς ταλαιπωρείται απο αρκετούς τραυματισμούς αλλά και απουσίες λόγο του Κόπα Άφρικα.

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Παναιτωλικό, όπου ήθελε να σοκάρει τον Ολυμπιακό απο την αρχή του παιχνιδιού όταν στο 2ο μόλις λεπτό ο Ντουάρτε βγήκε μόνος του απέναντι στον Κρίστισον ύστερα απο αντεπίθεση, πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει προς τα δίχτυα αλλά τον Ξενιτίδη να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να διώχνει σε κόρνερ σώζοντας έτσι του ερυθρόλευκους απο ένα σίγουρο γκολ.

Με τον Παναιτωλικό να πιέζει ψηλά θέλοντας να εκμεταλλευτεί τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού, οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν της ψηλές γραμμές του και βγήκε στην κόντρα με τους Ελ Αραμπι και Βαλμπουενά να συνεργάζονται, με τον τελευταίο να βγάζει μια σέντρα στο 2εύτερο δοκάρι και τον Μαροκινό απο κοντά με κεφαλιά να σκοράρει και να ανοίγει το σκορ για το 0-1 μόλις στο 13ο λεπτό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός θέλησε να εκμεταλλευτεί το αρχικό σοκ της ομάδας του Αγρινίου και είχε νέα ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα του ύστερα απο κεφαλιά του Ελ Αραμπι μετά απο εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Ανέστης έδιωξε σε υπερένταση σώζοντας την ομάδα του απο ένα δεύτερο γκολ μέσα σε μερικά λεπτά.

Με την μπάλα να αλλάζει συνεχώς κατοχή και να έχουμε γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός βρήκε την ισοφάριση ύστερα απο φάση διαρκείας όταν ο Μεντόσα έβγαλε τον Ντουάρτε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, κερδίζοντας τον Κρίστινσον αλλά να βλέπει το δοκάρι να τον σταματάει, με την μπάλα στην συνέχεια της φάσης να φτάνει και πάλι στον Μεντόσα και εκείνος με ένα δυνατό μακρινό σου να στέλνει την μπάλα στην δεξιά μεριά της εστίας του Ολυμπιακού γράφοντας το 1-1 και συνεχίζοντας απο εκεί που είχε σταματήσει απο το παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Μετά τα δύο γρήγορα γκολ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα καλά στημένα του Βαλμπουενά και την ποιότητα μπροστά στο τέρμα του Ελ Αραμπι, ενώ ο Παναιτωλικός θέλησε να χτυπήσει στην κόντρα με την ταχύτητα που έχει στην επίθεση του, με την τελευταία φάση του ημιχρόνου να έρχεται απο ένα μακρινό σουτ του Μεντόσα που μπλοκαρίστηκε εύκολα απο τον Κρίστινσον, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Τικίνιο πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, πήρε μερικά μέτρα και σούταρε απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Ανέστη να πέφτει και να βρίσκει με τα ακροδάχτυλα την μπάλα και να την στέλνει κόρνερ.

Και ενώ ο Ολυμπιακός συνέχισε να χάνει τις ευκαιρίες με τον Τικίνιο ο Μεντόσα κερδίζει την μπάλα στον χώρο του κέντρου και με μια μακρινή μπαλιά έβγαλε τον  Καρέλη στην κόντρα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, και έπειτα απο όμορφο κοντρόλ με το στήθος πλάσαρε τον Κρίστινσον για να γράψει το 2-1 και να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του Αγρινίου, με τον Μεντόσα να είναι και πάλι ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του δημιουργώντας το γκολ, έπειτα απο το γκολ που σκόραρε.

Μετά και το δεύτερο του γκολ ο Παναιτωλικός έκανε πιο αμυντικό το σχήμα του έχοντας σαν όπλο του την ταχύτητα και την πίεση ψηλά θέλοντας να χτυπήσει στα κενά που υπάρχουν στην άμυνα του Ολυμπιακού, ειδικά απο την στιγμή που οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να ανεβούνε για να φτάσουνε σε μια πιθανή ισοφάριση, με τον Ολυμπιακό να θέλει να εκμεταλλευτεί την ατομική ποιότητα των παιχτών του και την γρήγορη μετάβαση της μπάλας απο την άμυνα στην επίθεση.

Στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού επικράτησαν τα νεύρα και τα δυνατά μαρκαρίσματα στο παιχνίδι, με αρκετά φάουλ να κυριαρχούν μην αφήνοντας το παιχνίδι να βρει ξανά ρυθμό χωρίς κάποια ιδιέτερη ευκαιρία και το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και τον Παναιτωλικό να παίρνει μια πολύ μεγάλη νίκη και να αποκτάει ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στο Καραϊσκάκη την επόμενη εβδομάδα.(25/1, 19:00)

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Παναιτωλικός: Ανέστης, Μπακαδήμας, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Αντούνες, Μάρτενσον, Μεντόσα, Βέργος, Ντουάρτε, Καρέλης

Ολυμπιακος: Κρίστινσον, Μπαγκαλιάνης, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπα, Καρμπόβνικ, Ανδρούτσος, Σουρλής, Ξενιτίδης, Βαλμπουενά, Βρουσάι, Ελ Αραμπί