Euroleague: Πήρε το "θρίλερ" με Λαπροβίτολα η Μπάρτσα, στο "ρελαντί" η Παρτιζάν!

Με την τριπλέτα Νάναλι (17π.), Ντόζιερ (15π.) και ΛεΝτέι που επανήλθε (14π., 6ριμπ.) η Παρτιζάν πέρασε απο το Βερολίνο (83-94), κάνοντας αυτό που έπρεπε και συνεχίσει τη "μάχη" της για είσοδο στην πρώτη δεκάδα! Με τον Λαπροβίτολα να βάζει ένα"τρελό" τρίποντο στα 5 δευτερόλεπτα (15π., 9ριμπ.), η Μπαρτσελόνα κέρδισε την ματσάρα της Ισπανίας κόντρα στη Μακάμπι και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη μίας θέσης στη πρώτη τετράδα!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 92-89

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ισχνό προβάδισμα για τους Ισπανούς με τον Ντα Σίλβα να "κουβαλάει" επιθετικά (4π., 2ριμπ.) και την Μπάρτσα να προηγείται 9-6. Ο Μπόλντουιν ξύπνησε στο υπόλοιπο της περιόδου και έφερε το ματς στην ισοπαλία (19-19, 10').

Με τον Ριβέρο να σκοράρει 6 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μακάμπι έφτασε στο +10 (27-37, 13'). Ο Νίμπο συνέχισε την δουλειά και τελειώνοντας φάσεις κοντά στο καλάθι έφερε την Μακάμπι στο 36-41 (17'), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στον πόντο (44-43, 20') υπέρ των Ισπανών και τον Αμπρίνες να συνεισφέρει σημαντικά στην ανατροπή με δύο τρίποντα και συνολικά 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τα διαδοχικά τρίποντα του Πάρκερ (3/3) έδωσαν το +8 (60-52) στην Μπάρτσα, με το νέο τρίποντο του Λαπροβίτολα στη συνέχεια να φέρνει τους Ισπανούς στο +10 (69-59). Η ευστοχία από τα 6.75 (4/8) έδωσε το δικαίωμα στους Ισπανούς να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 70-63 μετά από δύσκολο λέι απ του Μπόλντγουιν.

Τα καρφώματα των Μπόλντουιν και Κόλσον έφερε την Μακάμπι στο -3 (70-67, 31'), με την Μακάμπι να περνάει μπροστά στο σκορ μετά από ώρα μετά τα δύο σερί τρίποντα του ΝτιΜπαρτολομέο (75-76, 33'). Το τρίποντο του Μπλατ έκανε το σκορ 80-85, με τους γηπεδούχους να βγάζουν "αντίδραση" και με τρίποντο του Αμπρίνες να κάνουν το 87-85! Με σουτ του Μπόλντγουιν από τα 3.5 μέτρα η Μακάμπι έφερε στα ίσα το ματς (89-89, 40') με 21" να απομένουν! Ο Λαπροβίτολα πήρε την ευθύνη και με σουτ τριών πόντων από τα 8.5 μέτρα έκανε το 92-89 με 5 δευτερόλεπτα για την λήξη! Ο Μπόλντουιν αστόχησε στο τελευταίο σουτ και η Μπάρτσα πήρε τη νίκη και έκανε ένα τεράστιο βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφς της Ευρωλίγκας!

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ-ΠΑΡΤΙΖΑΝ 83-94

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον ΛεΝτέι να ξεκινάει "ζεστός" (5π.) και την Παρτιζάν να είναι κυρίαρχη στα ριμπάουντ (2-6, 3'), η Παρτιζάν προηγήθηκε με 2-9. Ντόζιερ και ΛεΝτέι ηγήθηκαν επιθετικά, με την περίοδο να κλείνει στο +8 υπέρ των Σέρβων (15-23, 10').

Στέρλινγκ-Μπράουν και Ματ Τόμας κράτησαν την Άλμπα κοντά στο σκορ (29-36, 16'), με τον Νάναλι να ανεβαίνει επιθετικά και να κάνει το 29-42 για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο (32-47, 19'), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +13 (34-47, 20') για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σερί 9-2 των Γερμανών και 43-49 (22'), με την Παρτιζάν να διατηρεί την υπέρ της διαφορά και το σκορ στο 28' να είναι 55-65. Αβράμοβιτς και Πάντερ βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο ματς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Παρτιζάν στο +10 (62-72).

Η άνοδος του Στέρλινγκ-Μπράουν στο σκοράρισμα (14π.) έφερε την Άλμπα στο -5 (67-72, 34'), με τον Τίμαν να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ (11π., 9ριμπ.) κάνοντας σπουδαία δουλειά στο τομέα των ριμπάουντ. Τα 4/6 δίποντα καθώς και τα 3 μπλοκ βοήθησαν την Παρτιζάν να επαναφέρει το +10 (74-84, 36'). Το τελικό 83-94 έδωσε μία πολύτιμη νίκη στη Παρτιζάν στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στα πλέι-ιν της Ευρωλίγκας!