Βρήκε την λύση ο ΠΑΟΚ και έβαλε φωτιά στην κορυφή,ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 2-2

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μοιράστηκαν τον βαθμό ενώ η ΑΕΚ είχε προηγηθεί 2-0.Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την αγωνιστική στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 67 βαθμούς.

A'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η ΑΕΚ με την πίεση ψηλά είχε την υπεροχή και προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί λάθη στην ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΟΚ.Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έπαιζε συνεχώς από την μεριά του Μπάμπα Ράχμα με σκοπό να δημιουργήσει ρήγματα ωστόσο είχε θέματα στην τελική πάσα.Η ΑΕΚ στο μισάωρο του παιχνιδιού βρέθηκε μπροστά στο σκορ με τέρμα του Γκατσίνοβιτς έπειτα από την πάσα του Πινέδα σε μια ιδανική αντεπίθεση.Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως από τις δύο πλευρές του ωστόσο δεν βρήκε μέχρι την ανάπαυλα το τέρμα που θα ήθελε για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ιδανικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο για την ΑΕΚ καθώς πέτυχε και δεύτερο τέρμα όταν η εκτέλεση φάουλ του Άμραμπατ με απευθείας διαγώνιο σουτ κατέληξε στα δίχτυα του Κοτάρσκι που δεν κατάφερε να ακολουθήσει την πορεία της μπάλας.Αρχικά ο ΠΑΟΚ απείλησε ουσιαστικά με τον Κετζιόρα στο 58ο λεπτό με κεφαλιά.Στην συνέχεια ο Ντεσπότοφ σούταρε από πλάγια θέση ο Αθανασιάδης απομάκρυνε ωστόσο ο ΠΑΟΚ ξανακέρδισε την μπάλα ο Μπάμπα Ράχμα βρήκε χώρο και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αθανασιάδη και μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 2-1.Η ΑΕΚ απείλησε με τον Μουκουντί αλλά η κεφαλιά του κατέληξε εκτός.Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Κουλιεράκης έκανε κεφαλιά πάσα και ο Οσντόεφ με μια προβολή ισοφάρισε σε 2-2.Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Γιονσόν για την Ένωση αλλά το σουτ του κατέληξε εκτός.