Αναντολού Εφές-Ερυθρός Αστέρας 100-55: "Υπερηχητική" Εφές, διέλυσε τον Ερυθρό και τερμάτισε στην 9η θέση!

Με τον Ελάιζα Μπράιαντ να ηγείται (26π.) της ομάδας του, η Εφές επιβλήθηκε άνετα του Ερυθρού Αστέρα με 100-55 και έκλεισε "θέση" για τα play-in της Ευρωλίγκας, εκεί όπου θα "παλέψει" για μια θέση στην οκτάδα και τα playoffs!

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι Τούρκοι ήξεραν πριν το ξεκίνημα του αγώνα πώς με νίκη τους απόψε είναι στα play-in της Ευρωλίγκας ανεξαρτήτως των υπολοίπων αποτελεσμάτων και έτσι μπήκαν στο ματς με σκοπό να "καθαρίσουν" την υπόθεση-νίκη. Αν και ξεκίνησε το ματς πολύ άστοχα (1/7 τρίποντο στην 1η περίοδο) η Εφές με "οδηγό" την άμυνα και εκμεταλλευόμενη τα 7 λάθη του Ερυθρού στην πρώτη περίοδο είχε το +4 (15-11, 10') στο τέλος αυτής.

Τα λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκαν για τους Σέρβους (3 λάθη σε 3:30), με την Εφές να χτίζει διψήφια διαφορά μετά το τρίποντο του Ελάιζα Μπράιαντ στον αιφνιδιασμό (28-16, 14'). Το γκολ-φάουλ του ίδιου παίκτη έκανε το σκορ 31-18, με την διαφορά να αυξάνεται σταδιακά (35-20, 16'). Με τρίποντο του Μπράιαντ (15π.) η διαφορά έφτασε στο +16 για πρώτη φορά (38-22, 17'), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 45-31 υπέρ των γηπεδούχων, με τον Μπράιαντ να κάνει την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (19π.), ενώ ο Μίτροβιτς από την άλλη πλευρά έμοιαζε να "παλεύει" μόνος του (10π., 5ριμπ.).

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον Οσμάνι να φτάνει τους 10 προσωπικούς πόντους του η Εφές έφτασε στο +18 (54-36, 25') στα μέσα της τρίτης περιόδου. Η Εφές σουτάρει με 75% (3/4) από το τρίποντο στο 3ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να κάνει το σκορ εύκολα και απλά 59-39 (27'). Μπράιαντ (22π.) και Οσμάνι (12π, 7ριμπ.) ήταν εκπληκτικοί για την γηπεδούχο ομάδα με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να είναι 76-44 (+32) και την Εφές να είναι απόλυτα κυρίαρχη μέσα στο γήπεδο. Το επιμέρους σκορ 31-13 στη τρίτη περίοδο ουσιαστικά έδωσε και την νίκη στην ομάδα του Μιγιάτοβιτς.

Οτούρου (11π.), Κλάιμπερν (9π.) και Γουίλις (9π.) μπήκαν και αυτοί στην "εξίσωση" με την διαφορά να αγγίζει τους 40(!) πόντους (83-44, 33'). Η Εφές έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ, όπως αποδεικνύεται και από το double score στο 34ο λεπτό (88-44), με την νίκη να μοιάζει δεδομένη και την διαφορά "χαοτική". Ο Σμαρτ σκόραρε με ανάποδο λέι απ μετά από πολύ ώρα (συγκεκριμένα, ο Ερυθρός Εμινέ χωρίς σκορ για πάνω από 6 λεπτά!) για το 92-46 (35'). Σερί 7-0 για τους φιλοξενούμενους και 92-53 1:57 πριν το τέλος του ματς. Το τελικό 100-55 έδωσε μια άνετη και συνάμα πολύ σημαντική νίκη στους Τούρκους, οι οποίοι τερμάτισαν στην 9η θέση και θα αγωνιστούν για την διεκδίκηση μια θέσης στην πρώτη οκτάδα μέσω του τουρνουά play-in!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 45-31, 76-44, 100-55

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 2, Μπομπουά 4, Μπράιαντ 26 (3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 9 (1/4 τρίποντα), Τόμπσον 4, Πλάις 5, Χόλατς 7 (6 ριμπάουντ), Οσμάνι 12 (7 ριμπάουντ), Οτούρου 13 (6 ριμπάουντ), Γιλμάζ 3, Γουίλις 15 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Σμαρτ 2, Τεόντοσιτς 2 (4 ασίστ), Χάνγκα 6, Τόμπκινς 3 Μίτροβιτς 11 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς, Τόμπι, Μπολομπόι 6 (8 ριμπάουντ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 11, Γκιεντράιτις 11 (5 ριμπάουντ), Ντος Σάντος 3