Λαύριο - Καρδίτσα 76-57: Μεγάλο δεύτερο ημίχρονο και σπουδαία νίκη για το Λαύριο

Μεγάλη νίκη και βαθμολογική ανάσα για το Λαύριο, που νίκησε την Καρδίτσα με 76-57 και ανέβηκε στις επτά νίκες. Στις έξι νίκες παρέμεινε η θεσσαλική ομάδα.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο του ματς ήταν ιδιαίτερα κλειστό και ισορροπημένο. Με την νευρικότητα και την αστοχία να κυριαρχεί, το σκορ στην ανάπαυλα ήταν αρκετά χαμηλό, με την Καρδίτσα να προηγείται με 28-31.

Στο δεύτερο μισό και αρχής γενομένης από το τρίτο δεκάλεπτο, το Λαύριο ανέβασε σταδιακά την απόδοσή του. Η ομάδα του Κώστα Μέξα, με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 14-4 ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους, 42-35. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την κατάσταση να τους ξεφύγει, μείωσαν και έκλεισαν την περίοδο στο -4, 49-45.

Παρόλα αυτά, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία. Το Λάυριο έλεγξε την κατάσταση, κυριάρχησε απόλυτα και με χαρακτηριστική άνεση, εκτόξευσε το υπέρ του προβάδισμα στους 19 πόντους, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 76-57.

Για τους νικητές, πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Πιο συγκεκριμένα, 13 πόντους σκόραρε ο Θόρντον, από 12 οι Καστανιέντα και Χόρχλερ, ενώ 11 πόντους έβαλε ο Μουρ. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Μουράτος. Για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, 15 πόντους έβαλε ο Ουάιτ και 13 ο Μακ.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 28-31, 49-45, 76-57