Ντέρμπι με τα όλα του,ΑΡΗΣ-ΑΕΚ 3-3

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ ανέτρεψε το αποτέλεσμα ωστόσο μετά από μια ανασταλτική αδυναμία από το σημείο του πέναλτι ο Μορόν ισοφάρισε  για το τελικό 3-3.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο αγώνας επισκιάστηκε από γρήγορο παιχνίδι με ρυθμό από τα πρώτα λεπτά.Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Κάλενς έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ όμως απέκρουσε ο Κουέστα.Στο 15ο λεπτό  ο Μοντόγια ανέτρεψε τον Αμραμπατ και εκτελόντας το ο ίδιος έβαλε μπροστά την Ένωση.Πολλές μάχες στην μεσαία γραμμή με την καλύτερη ευκαιρία να εμφανίζεται πάλι από την ΑΕΚ με τον Λιούμπισιτς να σουτάρει από κοντά αλλά απομάκρυνε και πάλι ο Κουέστα.Στο 43ο λεπτό σε μια αδράνεια της Ένωσης ο Καρίμ θα δώσει κεφαλιά πάσα στον Φέφτατζιδη ο οποίος από κοντά θα νικήσει τον Στάνκοβιτς.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυναμικό ήταν και το δεύτερο ημίχρονο στο οποίο άμεσα και οι δύο ομάδες βρήκαν δίχτυα.Στις αρχές του ημιχρόνου ο Μορόν έδωσε πάσα προς τον Σαβέριο και αυτός μετά από δύο προσπάθειες  σκόραρε για το 2-1.Μετά από μια ωραία ομαδική προσπάθεια των παικτών της Ένωσης ο Γιόνσον πάσαρε στον Λιούμπισιτς αυτός σέντραρε και μετά πολλές κόντρες ο Βίντα από δύσκολη γωνία ισοφάρισε.Στο 68ο λεπτό ο Ελίασον με ωραία σέντρα βρήκε τον Πόνσε ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Κουέστα και έκανε το 2-3.Εν τέλει η ΑΕΚ  δεν κατάφερε να κρατήσει  το αποτέλεσμα υπέρ της μέχρι το τέλος του αγώνα αφού μετά από σέντρα στην άμυνα της ο Βίντα είχε απλωμένο το χέρι και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι.Ο Μορόν ανέλαβε την εκτέλεση εύστοχα νικώντας τον Στάνκοβιτς.