Έκανε αυτό που έπρεπε, Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 2-3

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει με 2-3 τον Παναθηναϊκό κυρίως της δυναμικής παρουσίας του στο πρώτο ημίχρονο και της ανασταλτικής συμπεριφοράς του στο δεύτερο.Με αυτό το αποτέλεσμα περνά προσωρινά πρώτος καθώς ξεκινά στις 20:30 το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Δυναμικά ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ αφού η σέντρα του Ράφα Σοάρες είχε αποδέκτη τον Ντεσπότοφ ο οποίος από κοντά άνοιξε το σκορ.Στα πρώτα λεπτά είχε την υπεροχή ο ΠΑΟΚ όμως δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του.Ωστόσο στο 29ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ισοφάρισε με τον Μπερνάρ.Μετά την απομάκρυνση της μπάλας από τον Κετζιόρα ο Μπερνάρ κατάφερε να νικήσει και να ισοφαρίσει το παιχνίδι από κοντινή απόσταση.Στο 37ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε δεύτερο τέρμα όταν μετά από αντεπίθεση ο Τόμας με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Στο 57ο λεπτό ο Μπακασέτας μετά από μια ωραία εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τον Παναθηναϊκό καθώς ο Κοτάρσκι με σωστή τοποθέτηση απομάκρυνε.Στο 69ο λεπτό ο Γέντβαι βρέθηκε μπροστά στην περιοχή σούταρε αλλά ο Κοτάρσκι αντέδρασε και στην συνέχεια ο Κουλιεράκης αποσόβησε τον κίνδυνο.Πιέζει συνεχώς ο Παναθηναϊκός για να ισοφαρίσει αλλά ο ΠΑΟΚ αντιδρά αποτελεσματικά.Το σουτ του Ιωαννίδη βρήκε λίγο το δοκάρι του Κοτάρσκι και κατέληξε εκτός εστίας.Ο Παλάσιος στο 89ο λεπτό έκανε πέναλτι η μπάλα βρήκε το χέρι πριν περάσει την γραμμή και πήρε απευθείας κόκκινη.
Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπερνάρ μείωσε σε 2-3.