Κηφισιά- ΟΦΗ 0-0: Χωρίς γκολ στην Καισαριανή, βαθμός χρυσάφι για τους γηπεδούχους

Όλα μηδέν στο Δημοτικό Στάδιο Κηφισιάς με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους αλλά στο τέλος να παίρνουν ένα πολύτιμο βαθμό που τους οδηγεί σε θέση μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Στα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά και οι δύο ομάδες είχαν την κατοχή της μπάλας προσπάθησαν με το δικό τους στυλ να πετύχουν κάποιο τέρμα, όμως ήταν αρκετά άσφαιρες όσον αφορά την επικινδυνότητα προς την εστία. H πρώτη σημαντική ευκαιρία του πρώτου μέρους διαδραματίστηκε στο 38ο λεπτό για τον ΟΦΗ, όταν ο Μεγιάδο με βαθιά μεταβίβαση τροφοδότησε τον Μπάκου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Αναγνωστόπουλος είχε απάντηση. Έξι λεπτά αργότερα οι κρητικοί έγιναν για άλλη μια φορά ήταν  απειλητική με τον Μπάκιτς να βρίσκει χώρο λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, να επιχειρεί το σουτ, όμως να καταλήγει πάνω απ' την εστία  του Έλληνα πορτιέρε.

Σύνοψη πρώτου μέρους

Ένα πρώτο μέρος με την Κηφισιά να παράγει ένα θελκτικό πρόσωπο στο πρώτο μισό και τον ΟΦΗ στο υπόλοιπο. Δεν παράχθηκαν αρκετές επικίνδυνες ευκαιρίες, σκόραρε ο Ισέκα αλλά το γκολ ακυρώθηκε, όποτε έτσι το σκορ παρέμεινε στο 0-0. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα είχε την ευκαιρία να σκοράρει, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Τα πάντα ρευστά για το δεύτερο μέρος,  πάντως είναι ένα παιχνίδι που σε περίπτωση που ο ΟΦΗ  θα σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση στα play out, ενώ η Κηφισιά θα παραμείνει στην πέμπτη θέση.

Στην επανάληψη η Κηφισιά με έντονη πίεση επέβαλε τον ρυθμό της, ενώ οι κρητικοί επεδίωκαν να μείνουν πίσω, ώστε να απειλήσουν στην κόντρα. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του δευτέρου μέρους διαδραματίστηκε για την Κηφισιά στο 52ο λεπτό, όταν μετά από γέμισμα στην μεγάλη περιοχή, ο Οζέγκοβιτς έκανε το κοντρόλ, εν συνέχεια επιχείρησε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε έξω απ' την αριστερή πλευρά του Μπάουμαν. Στο 67΄άλλη μια ευκαιρία για λογαριασμό της Κηφισίας. με τον Οζέγκοβιτς να στρώνει στον Μπιφουμά αλλά το σουτ του Κονγκολέζου έμελλε να πάει στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ο ΟΦΗ ήλθε η ώρα να γίνει επικίνδυνος στο 71΄με τον Αποστολάκη να συγκλίνει προς τα αριστερά, να κάνει το σουτ αλλά η πορεία του σουτ κατέληξε εκτός εστίας.

Σύνοψη δευτέρου μέρους

Η Κηφισιά είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας απείλησε, όμως δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο τέρμα που θα την έβγαζε προς το  παρόν από τις δύσκολες θέσεις , σίγουρα οι γηπεδούχοι δεν θέλουν την νίκη του Παναιτωλικού έναντι του Πανσερραϊκού σήμερα στις οκτώ, διότι θα τον οδηγήσει ένα σκαλί κάτω . Επόμενος αγώνας για την Κηφισιά με τον Βόλο, ενώ για τον ΟΦΗ με τον Ατρόμητο