BUNDESLIGA MATCHDAY 14:Στραβοπάτησε η Μπάγερν,κέρδισε το ντέρμπι η Λειψία

Στραβοπάτησε η Λεβερκούζεν η Μπάγερν και η Ντόρμουντ έφυγε με άδεια χέρια απέναντι στην Λειψία ωστόσο στον βαθμολογικό πίνακα δεν άλλαξαν οι ισορροπίες με την Μπάγερ να παραμένει πρώτη την Μπαγερν να ακολουθεί και την Στουγκάρδη στην τρίτη θέση.

ΣΑΒΒΑΤΟ 09/12:

ΆΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΎΡΤΗΣ -ΜΠΆΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ 5-1

Θριαμβευτική νίκη για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Conference League Άιντραχτ.Οι Βαυαροί είχαν ευκαιρίες πολλές αλλά τις σπατάλησαν ενώ ανασταλτικά ήταν σε πολύ κακή μέρα.Ο Μαρμούς άνοιξε το σκορ με σουτ κοντά στην περιοχή.Το  δεύτερο γκολ μπήκε από τον Έντινμπε μετά από επέλαση που έκανε δεξιά.Το τρίτο γκολ πέτυχε με σουτ ο νεαρός Λάρσον και έτσι έκλεισε το ημίχρονο.Στο δεύτερο μέρος έδειξε σφυγμό και μείωσε  η Μπάγερν με ωραίο σουτ του Κίμιχ λίγο έξω από την περιοχή.Πολύ γρήγορα ο Έντινμπε έκανε το 4-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου και πέτυχε το δεύτερο γκολ του στον αγώνα.Μετά από ασίστ του Μαρμούς ο Κνάουφ έκανε το 5-1 στο 60ο λεπτό.Με αυτή την νίκη έφτασε τους 21 βαθμούς η Άιντραχτ ενώ η Μπάγερν έμεινε στους 32 και πίσω από την Μπάγερ.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ- ΑΟΥΣΜΠΟΥΡΓΚ 2-0

Μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι φιλοξενούμενοι όταν παραπάτησε ο τερματοφύλακας της Βέρντερ αλλά ο Τιρζ έκανε ένα άστοχο πλασέ και η μπάλα πήγε εκτός αγωνιστικού χώρου.Μέσα από στημένη φάση και κόρνερ πέτυχε το πρώτο γκολ η Βέρντερ Βρέμης με τον Στάρκ.Εξασφάλισε την νίκη μετά από ωραία αντεπίθεση με τον Ντρουκς.Έφτασε έτσι τους 14 βαθμούς ενώ η Άουγκσμπουργκ έμεινε στους 17 βαθμούς.

ΒΌΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ -ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ 0-1

Σημαντικό διπλό πέτυχε η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League Φράιμπουργκ η οποία επικράτησε επί της Βόλφσμπουργκ με 0-1 και πλησίασε στο -2 από την εξάδα.Ο Γκρέγκοριτς  έκανε το 0-1 στο 74ο λεπτό ενώ ο Μάιερ έχασε για τους γηπεδούχους κλασική ευκαιρία στην αναμέτρηση.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΊΝΟΥ - ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ 3-1

Με πέναλτι προηγήθηκε η Ουνιόν μετά από εύστοχη εκτέλεση του Βόλαντ.Στην συνέχεια με σουτ εκτός περιοχής στο δεύτερο μέρος διπλασίασε τα τέρματα ο Χολερμπαχ ενώ ο Κάουφμαν έκανε το 3-0 με ωραίο σουτ.Μέιωσε ο Πλεα στο τέλος της αναμέτρησης κάνοντας το 3-1.Με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 10 βαθμούς η Ουνιόν στους 16 παραμένει η Γκλάντμπαχ.

ΧΑΙΝΤΕΡΧΑΙΜ -ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ 3-2

Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι νωρίς στην αναμέτρηση με τον Σνοπνερ ισοφάρισε η Ντάρμσταντ και στην συνέχεια προηγήθηκε με αυτογκόλ του Μαλόνει.Με δύο κεφαλιές στο 68 και στο 70 ο αρχηγός Μάινκα έδωσε τους 3 πόντους στην Χάιντερχαιμ η οποία έφτασε τους 14 βαθμούς όσους έχει και η Βέρντερ Βρέμης.Η Ντάρμσταντ είναι  πιο χαμηλά στην βαθμολογία έχοντας 9 βαθμούς.

ΝΤΟΡΜΟΥΝΤ-ΛΕΙΨΙΑ 2-3

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα αλλά και έναν νικητή.Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά από την απευθείας κόκκινη του Χούμελς στο 15ο λεπτό καθώς έκανε από πίσω μαρκάρισμα στον Οπέντα.Στην συνέχεια σκόραρε με αυτογκόλ η Λειψία  αλλά ο Σούλε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ισοφάρισε για την Ντόρτμουντ.Στο δεύτερο μέρος ο Μπαούμγκαρντερ έβαλε μπροστά την Λειψία με προσπάθεια μέσα από την περιοχή.Το 1-3 έγινε στις καθυστερήσεις μετά από αντεπίθεση ο Πούλσεν κάνοντας ωραία προσποίηση εκτέλεσε το Κόμπελ.Η Ντορμουντ αντέδρασε στο 93ο λεπτό με κεφαλιά ο Φουλκρουγκ μείωσε στο τελικό 2-3.Η Λειψία αύξησε την διαφορά στους 4 βαθμούς από την Ντόρμουντ και είναι στην 4η θέση με 29 βαθμούς ενώ η Μπορούσια έμεινε στους 25 βαθμούς και στην 5η θέση.

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/12

ΣΤΟΥΓΚΑΡΔΗ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 1-1

Άφησε βαθμούς στην έδρα της Στουτγκάρδης η Λεβερκούζεν.Η Στουγκάρδη προηγήθηκε λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους.Η Λεβερκούζεν μείωσε με τον Βιρτς αλλά παρά την πίεση της έμεινε στο 1-1 αλλά παρέμεινε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος με 36 βαθμούς ενώ η Στουγκάρδη είναι στην τρίτη θέση και καταδιώκει την Μπάγερν καθώς είναι σε απόσταση ενός βαθμού.

ΚΟΛΩΝΙΑ - ΜΑΙΝΤΖ 0-0

Ισόπαλες οι δύο ομάδες χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση αμφότερες οι δύο ομάδες έμειναν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 9 βαθμούς η Μάιντζ και 8 η Κολωνία.