LA LIGA MATCHDAY 16:Σε τροχιά πρωταθλήματος πλέον η Χιρόνα!

Ούτε η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Χιρόνα η οποία πήγε στους 41 βαθμούς και έμεινε στην πρώτη θέση σε έναν αγώνα με αμείωτο ρυθμό και φάσεις.Η Μπαρτσελόνα παρότι αντέδρασε άφησε χώρους στην άμυνα της και τιμωρήθηκε από την Χιρόνα.Η Ρεάλ έμεινε στο 1-1 με την Μπέτις ενώ η Ατλέτικο καθάρισε από το ημίχρονο την υπόθεση-νίκη.

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/12

ΑΛΑΒΕΣ-ΛΑΣ ΠΑΛΜΑΣ 0-1

Απέδρασε με σουτ του Ροντρίγκεζ  στο πρώτο ημίχρονο από την έδρα της Αλαβές και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια της πρωταθλήματος.Παρά την πίεση της Αλαβές η Λας Πάλμας κράτησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι τέλους και έφτασε τους 24 βαθμούς και στο -4 από την εξάδα.Η Αλαβές έμεινε στους 16 βαθμούς.

ΜΠΕΤΙΣ-ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 1-1

Δύσκολα έβαλε ο πρώην της Ρεάλ και βασικός με την Ρεάλ Μπέτις Ίσκο.Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ για καμία ομάδα ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο συνήθης ύποπτος για την Ρεάλ Μαδρίτης Τζουντ Μπέλιγκχαμ ξαναχτύπησε ανοίγοντας το σκορ ενώ ισοφάρισε με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή ο Ρουιβάλ για την Μπέτις στερόντας από την Ρεάλ 2 πολύτιμους βαθμούς.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ - ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ 0-3

Διασυρμός για την ομάδα της Βιγιαρεαλ από την Ρεάλ Σοσιεδάδ  η οποία καθάρισε από το ημίχρονο πετυχαίνοντας 3 γκολ.Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού διανύει κακό φεγγάρι και ολοένα και πέφτει στην βαθμολογία.Βρισκεται στην 13η θέση με 16 βαθμούς ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ είναι στην 5η θέση με 29 βαθμούς στο -5 από την Μπαρτσελόνα.

ΜΑΓΙΟΡΚΑ- ΣΕΒΙΛΛΗ 1-0

Ένα σουτ του Λαρίν μέσα στην περιοχή ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην Μαγιόρκα απέναντι σε μία Σεβίλλη που ήθελε αλλά δεν μπορούσε.Ο Σέρχιο Ράμος λίγο έλειψε να σκοράρει με κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε και έτσι έμεινε μέχρι τέλος το 1-0.Με αυτήν την νίκη η Μαγιόρκα ξεπέρασε την Σεβίλλη  με έναν παραπάνω βαθμό καθώς έχει 14 βαθμούς  και η Σεβίλλη έχει 13.

ΚΥΡΙΑΚΗ 10/12

ΑΤΛΕΤΙΚΌ ΜΑΔΡΊΤΗΣ - ΑΛΜΕΡΙΑ 2-1

Πολύ καλό πρώτο μέρος είχε η ομάδα του Σιμέονε  ευτύχησε να προηγηθεί με τον Κορέα και λίγο αργότερα στο πρώτο μέρος ο Μοράτα ξαναχτύπησε για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.Η Αλμέρια μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Λεο Μπαπτιστάο.Με αυτή την νίκη η Ατλέτικο έπιασε την Μπαρτσελόνα στους 34 βαθμούς στην τρίτη θέση και στο -5 από την  Ρέαλ Μαδρίτης ενώ η Αλμέρια παραμένει στην τελευταία θέση με μόλις 4 βαθμούς.

ΚΑΝΤΙΘ - ΟΣΑΣΟΥΝΑ 1-1

Μοιράστηκαν βαθμούς αμφότερες οι δύο ομάδες σε ένα ισορροπημένο μεταξύ τους παιχνίδι με πολλές μονομαχίες.Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Μάρτι αλλά η Οσασούνα δεν το έβαλε κάτω και πίεσε εν τέλει ισοφάρισε  από την άσπρη βούλα.Στον βαθμολογικό πίνακα έχει 16 βάθμους έναντι 13 βαθμών της γηπεδούχου Κάντιθ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΧΙΡΌΝΑ 2-4

Χιρόνα για μεγάλα πράγματα το απόδειξε άλλη μία φόρα στο Oλίμπικο  επικρατώντας με το εμφατικό 2-4.Το σκορ άνοιξε μετά από ομαδική συνεργασία ο Αρτέμ Ντόβμπικ.Στην συνέχεια μετά κόρνερ ισοφάρισε η μπαρτσελόνα με τον Λεβαντόβσκι.Λίγο πρίν το ημίχρονο η Χίρονα μπήκε μπροστά στο σκορ με το σουτ του Γκουτιέρεζ στο ύψος της μεγάλης περιοχής.Η Χιρόνα ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο έχασε ευκαιρίες ωστόσο βρήκε δίχτυα στο 80ο λεπτό με τον Βάλερυ Φερνάντεζ.Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε μείωσε με τον Γκουντογκάν και λίγο έλειψε να ισοφαρίσει αλλά η κεφαλιά του Λεβαντόβσκι ήταν άστοχη.Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού ο Στουάνι σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 2-4.Η Χιρόνα είναι πρώτη με δύο βαθμούς πάνω από την Ρεάλ Μαδρίτης ενώ η Μπαρτσελόνα έμεινε στους 34 και στην τρίτη θέση.

ΓΡΑΝΑΔΑ - ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ 0-1 (ΔΙΕΚΟΠΗ)

Τραγικό συμβάν σημειώθηκε στην αναμέτρηση της Γρανάδας και της Αθλέτικ Μπιλμπάο όταν στο δεύτερο ημίχρονο φίλαθλος υπέστη καρδιακή προσβολή και τον διαιτητή να αποφασίζει την οριστική διακοπή της αναμέτρησης.Στον άτυχο άνδρα αμέσως μόλις έγινε αντιληπτό παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες  αλλά δεν κατάφερε να κρατηθεί στην ζωή.