PREMIER LEAGUE MATCHDAY 16:Τρομάζει η Άστον Βίλα τους μεγάλους,στην κορυφή η Λίβερπουλ

Δεκαπέντε σερί εντός έδρας νίκες για την Άστον Βίλα που καταδιώκει πλέον την κορυφή.Νίκη ανάσα για την ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου,η Λίβερπουλ έκανε αυτό που έπρεπε και είναι πρώτη ενώ η Σίτυ παρά τις απουσίες ξεπέρασε το εμπόδιο της Λούτον.

ΣΑΒΒΑΤΟ 9/12
ΚΡΥΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ -ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-2

Έβαλε δύσκολα αρχικά η Κρυσταλ στην Λίβερπουλ καθώς προηγήθηκε με πέναλτι με το εύστοχο σουτ του Ματέτα.Αργότερα ο Τζόρναν Αγιού άφησε με έναν παίκτη λιγότερο τους γηπεδούχους η Λίβερπουλ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σαλάχ και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Έλιοτ έδωσε την νίκη χρυσάφι στην ομάδα του με μακρινό σουτ.Εκπληκτική εμφάνιση από Άλισον αγωνίστηκε επίσης βασικός ο Τσιμίκας.
ΓΟΥΛΒΣ-ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ 1-1
Δίκαιο αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού.Η Νότιγχαμ προηγήθηκε με κεφαλιά του Τοφάλο μέσα από την περιοχή.Η Γουλβς αντέδρασε με ασσίστ του Σαράμπια και γκολ του Κούνια όλα αυτά στο πρώτο μέρος.Στο δεύτερο και οι δύο ομάδες είχαν κλασικές ευκαιρίες χωρίς όμως κανένα γκολ.Η Γουλβς βρίσκεται στην 12η θέση με 19 βαθμούς ενώ η Νότιγχαμ είναι πιο χαμηλά στην βαθμολογία  στην 16η θέση με 14 βαθμούς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΆΙΤΕΝΤ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ 0-3
Η Μπορνμουθ πάγωσε το Ολντ Τράφορντ με εξαιρετική εμφάνιση και τρία γκολ απέναντι στην Μάντσεστερ.Νωχελικη εμφάνιση από την ομάδα του Τεν Χανκ που έχασε και στα δύο ημίχρονα της αναμέτρησης.Το σκορ άνοιξε με ωραίο τελείωμα ο Σολάνκε και ο Ταβέρνιερ έβγαλε δύο ασσίστ σε δύο κεφαλιές των Σένεσι και Μπίλιγκ στο δεύτερο ημίχρονο,εκθέτοντας την αδυναμία στις στημένες φάσεις που είχαν οι στόπερ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.Με αυτή την νίκη η Μπόρνμουθ έπιασε την Γουλβς στην 12η θέση φτάνοντας τους  19 βαθμούς.Στην 6η θέση βρίσκεται η Γιουνάιτεντ με 27 βαθμούς.
ΜΠΡΑΙΤΟΝ-ΜΠΕΡΝΛΙ 1-1
Προηγήθηκε η Μπέρνλι με φοβερό σουτ του Οντομπερτ λίγο έξω από την περιοχή.Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ και το πέτυχαν με την κεφαλιά του Άντινγκρα να νικά τον Τράφορντ ο οποίος αρνήθηκε δύο τέρματα σε Μιτόμα και Γκίλμουρ αντίστοιχα και η Μπέρνλι απέδρασε με τον βαθμό από το ΑΝΕΧ STADIUM.Στον πίνακα της βαθμολογίας η Μπράιτον έχει 26 βαθμούς ενώ η Μπέρνλι μόλις 8 και φιγουράρει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.
ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΆΙΤΕΝΤ -ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ 1-0
Το τεχνικό σουτ του ΜακΤι έξω από την περιοχή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν αρκετό για να πάρει το τρίποντο απέναντι στην Μπρέντφορντ.Αργοτερα στον αγώνα θα μπορούσε να επιτύχει και άλλα τέρματα κυρίως με τον Άρτσερ αλλά κατάφερε να φύγει με τους τρεις είναι ισόπαλη με την Μπέρνλι στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με 8 βαθμούς ενώ η Μπρενφορντ βρίσκεται στην 12η θέση με Γουλβς και Μπόρνμουθ έχοντας 19 βαθμούς.
ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ -ΑΡΣΕΝΑΛ 1-0
15 σερί νίκες στο γήπεδο της κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο η Άστον Βίλα του Ουνάι Έμερι επικρατώντας με 1-0 της Άρσεναλ και μειώνοντας την διαφορά της από αυτήν στον ένα βαθμό.Στο 7ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια του Μπέιλι αυτός γύρισε στον ΜακΤζιν και με ωραίο σουτ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους.Στην συνέχεια η Άρσεναλ προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το Vila Park.Δύο σερί νίκες μέσα σε λίγες μέρες για την Άστον Βίλα απέναντι σε Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτυ.
ΚΥΡΙΑΚΗ 10/2

ΕΒΕΡΤΟΝ- ΤΣΕΛΣΙ 2-0
Μεγάλη νίκη για την Έβερτον στην προσπάθεια που κάνει για να αποκτήσει ξανά τους βαθμούς που έχασε λόγω τιμωρίας.Από την άλλη η Τσέλσι για ακόμη μία φορά προβλημάτισε με την εμφάνιση της μόνο ο Μούντρικ και ο Πάλμερ ξεχώρισαν για την ομάδα του Ποκετίνο.Η Έβερτον έβαλε και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και το δεύτερο στις καθυστερήσεις σκορέρς οι Ντουκουρέ και Ντόμπιν,έτσι πήγε στους 13 βαθμούς ενώ η Τσέλσι μετρά δύο διαδοχικές ήττες και παραμένει στους 19 βαθμούς.
ΦΟΥΛΑΜ- ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 5-0
Πεντάρα σκόρπισε η Φούλαμ στην έδρα της την αντίπαλο του Ολυμπιακού Γουέστ Χαμ.Στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με το εμφατικό 3-0 ενώ στην επανάληψη πέτυχε άλλα δύο τέρματα για να ολοκληρώσει το τελικό 5-0.Πλησίασε την Γουεστ Χαμ με αυτό τον τρόπο στους 3 βαθμούς.

ΛΟΥΤΟΝ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΥ 1-2
Δύσκολα έβαλε η Λούτον στους πρωταθλητές Αγγλίας καθώς προηγήθηκε με 1-0 κόντρα στην ροή του αγώνα με την κεφαλιά του Αντεμπάγιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.Η Σίτυ με σημαντικές τις απουσίες των Χααλαντ και Ντοκού δυσκολεύτηκε στην δημιουργία ευκαιριών όμως στο δεύτερο ημίχρονο έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Μπερνάντο Σίλβα ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Γκρίλις ολοκλήρωσε την ανατροπή με την Σίτυ να βρίσκεται στο -4 από την κορυφή ενώ η Λούτον παρότι έπαιξε καλά και έβαλε δύσκολα μετρά δύο σερί ήττες και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

ΤΟΤΕΝΑΜ- ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 4-1
Έβγαλε αντίδραση η Τότεναμ μετά από ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων και συνέτριψε την Νιούκαστλ με 4-1.Στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Οντότζι  σε κενή εστία μετά από πάσα του Σον.Στο 38ο λεπτό μετά από πάσα του Σον ξανά αυτή την φορά ο Ριτσάρντλισον στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.Στο 60ο λεπτό μετά από βαθιά μπάλα ξανά ο Ριτσάρντλισον βρίσκει δίχτυα και έκανε το 3-0.Ο Σον από την άσπρη βούλα έκανε το 4-0.Η Νιούκαστλ μείωσε ο Ζοέλιγκτον στις καθυστερήσεις του αγώνα.Στην 5η θέση πλέον η Τότεναμ με 30 βαθμούς στην 7η θέση η Νιούκαστλ με 26.