Καθαρίσε με Παλάσιος στο φινάλε,ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 2-0

Η Ελλάδα θρηνεί, "έφαγε'' τα παιδιά της και υπαίτιοι υπάρχουν, δικαιοσύνη.

Έβαλε δύσκολα στον εαυτό του στο πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο εμφανίστηκε αποτελεσματικός και πήρε τους 3 βαθμούς κόντρα στον Παναιτωλικό. Με αυτή την νίκη πήγε στους 58 βαθμούς έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από ΑΕΚ βρισκόμενος στο +2 από αυτήν.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μεγάλη παραγωγή φάσεων στο πρώτο μέρος από τους πράσινους ωστόσο έλειπε το γκολ.Ο Παναθηναϊκός είχε δύο φάσεις με πρωταγωνιστή τον Μάγκνουσον ενώ ο Καρέλης σκόραρε ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.Ο Σπόραρ πέρασε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού ωστόσο ο Λάρσον που ακολούθησε την φάση έδιωξε σε κόρνερ.Στο 39ο λεπτό το σουτ του Κουρμπέλη βρήκε το δοκάρι.Επίσης το σουτ του Μανσίνι μπλόκαρε εύκολα ο Γκρατερόλ.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Παναθηναϊκός είχε την περισσότερη κατοχή στο δεύτερο μέρος και έψαχνε ένα γκολ νωρίς.Στο 62ο λεπτό όταν μετά από σουτ του Παλάσιος ο Γκρατερόλ δεν απομάκρυνε σταθερά και ο Μανσίνι μετά από πάσα του Κουρμπέλη άνοιξε  το σκορ.Λίγο το τέλος της αναμέτρησης ο   Παναθηναϊκός βρήκε και  δεύτερο τέρμα   με τον Παλάσιος μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσέριν.Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν είχε καμία ουσιαστική φάση για γκολ και το σκορ παρέμεινε στο 2-0.Τα δύο τέρματα του Παναθηναϊκού προήλθαν κυρίως από την πίεση που ανέβασε στο δεύτερο μέρος.Ο Παναιτωλικός από την άλλη μέχρι το πρώτο ημίχρονο ήταν καλός ανασταλτικά ενώ επιθετικά του έλειπε η ουσία.