Πάτησε κορυφή με Άμραμπατ,ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-3

Η Ελλάδα θρηνεί, 'έφαγε'' τα παιδιά της και υπαίτιοι υπάρχουν, δικαιοσύνη

Αν και δυσκολεύτηκε στα πρώτα τριάντα λεπτά η Ένωση πήρε εμφατική νίκη κόντρα στο ΟΦΗ με 0-3.Με αυτή την νίκη η Ένωση πήγε στην πρώτη θέση έχοντας ένα βαθμό παραπάνω από τον Παναθηναϊκό ο οποίος αγωνίζεται αύριο με τον Παναιτωλικό.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ένωση δυσκολεύτηκε στην αρχή του αγώνα να βρει χώρους για να απειλήσει.Η πρώτη καλή φάση υπήρξε από την πλευρά του ΟΦΗ αλλά όμως ο Ντίκο από την σέντρα του Μπαλογιάννη δεν τοποθέτησε σωστά το σώμα του και έτσι  κατέληξε άουτ η μπάλα.Η ΑΕΚ από την άλλη προσπάθησε να βρει χώρους  για να απειλήσει ο ΟΦΗ όμως ήταν συγκεντρωμένος ανασταλτικά και δεν άφησε χώρους στην φιλοξενούμενο.Στο 25ο λεπτό  ο Γκατσινοβιτς βρήκε χώρο έκανε το σουτ όμως ο Μανδάς με μια εξαιρετική επέμβαση παραχώρησε το κόρνερ.Στο 44ο λεπτό ο Άμραμπατ σούταρε μέσα στην περιοχή η μπάλα κόντραρε πάνω στον Πασαλίδη άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μανδά.Ο ΟΦΗ αντέδρασε έκανε δύο απανωτές φάσεις με τον Αθανασιάδη να αποκρούει  εξαιρετικά στα σουτ των Μπάκιτς και Μπαλογιάννη.

Β ΗΜΊΧΡΟΝΟ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την Ένωση καθώς μια αδράνεια στην άμυνα του ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε ο Άμραμπατ ο οποίος με μονοκόμματο σουτ νικάει ξανά τον Μανδά για να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και να διπλασιάσει τα γκολ της Ένωσης.Στο 55ο λεπτό ο Μπάκιτς διαθέτοντας έμπνευση σούταρε από την μεσαία γραμμή αναγκάζοντας τον Αθανασιάδη σε απόκρουση.Στο 62ο λεπτό μετά από μία προσωπική ενέργεια του Μάνταλου στον άξονα είδε την διαγώνια κίνηση του Γκατσίνοβιτς και ο Σέρβος έκανε το 0-3 απέναντι στον Μανδά.Στο 73ο λεπτό ο Μεγιάδο βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ όμως αστόχησε και έστειλε την μπάλα εκτός εστίας.Από το τρίτο γκολ και έπειτα έπεσε ο ρυθμός του αγώνα με τον ΟΦΗ ωστόσο να βρίσκει κενούς χώρους στην άμυνα της ΑΕΚ αλλά δεν τους εκμεταλλεύτηκε.Στο 85ο λεπτό ο Φαν Φεερτ βρέθηκε απέναντι στον Μανδά αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.Ο αγώνας έληξε με την ΑΕΚ να παίρνει τους τρεις βαθμούς ενω ο ΟΦΗ βρίσκεται στην ένατη θέση με 26 βαθμούς.