Η ψυχραιμία της Αργεντινής στο τέλος καθόρισε το αποτέλεσμα

Η Αργεντινή κέρδισε στα πέναλτι 3-4 την Ολλανδία  σε έναν αγώνα που η ομάδα του Λάιονελ Σκαλόνι παρουσιάστηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες για την επίτευξη κάποιου τέρματος. Η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ έδειξε, όταν δέχθηκε το πρώτο γκολ έδειξε πως μπορεί να παίξει ένα ελκυστικό ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα το 2-0 να το κάνει 2-2 αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην διαδικασία τον πέναλτι. Η Αργεντινή για την φάση των τέσσερις θα αντιμετωπίσουν την Κροατία στις 21:00

Α' Ημίχρονο

Στην αρχή ο αγώνας ξεκίνησε με μοιρασμένο παιχνίδι των δυο ομάδων, με την Αργεντινή να προσπαθεί να παίξει ένα γρήγορο παιχνίδι, ενώ η Ολλανδία έπαιξε ένα αργό παιχνίδι, ώστε να ξεδιπλώσει με αυτόν τον τρόπο την άμυνα του αντιπάλου της. Η πρώτη φάση του αγώνα θα είναι για την Αργεντινή στο 22΄με τον Λιονέλ Μέσι να επιχειρεί ένα σουτ από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα θα καταλήξει έξω από την εστία του Νόπερτ. Στο 24΄ η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ θα γίνει με τον Μπέρχβαϊν να κάνει ένα σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα θα καταλήξει πολύ έξω από την εστία του Εμιλιάνο Μαρτίνες. Στη συνέχεια η Αργεντινή θα είναι εκείνη που θα προσπαθήσει να βάλει κάποιο τέρμα, ενώ η Ολλανδία θα προσπαθήσει να βρει κάποιο τέρμα στην  αντεπίθεση.  Στο 32΄ ο Ντέ Πολ θα προσπαθήσει να γίνει επικίνδυνος για την αντίπαλη εστία αλλά το σουτ που θα πιάσει δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα για τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η Αργεντινή στεκόταν καλύτερα στο αγωνιστικό χώρο βγάζοντας περισσότερο ρυθμό, γεγονός που την δικαίωσε σημειώνοντας  το γκολ στο 34΄, όταν ο Μέσι θα πάρει χώρο στο γήπεδο, στη συνέχεια θα σπάσει στον Μολίνα και εκείνος με ένα εξαιρετικό πλασέ θα νικήσει τον Νόπερτ δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Στη συνέχεια μετά το τέρμα του Μέσι, η ομάδα του Λουίς φαν Γκάαλ θα προσπαθήσει να πάρει χώρο στο γήπεδο, ενώ η Αργεντινή θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους αλλά δεν θα σημειώσουν κάποια ευκαιρία οι δύο ομάδες μέχρι το τέλους ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ολλανδία είχε την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να γίνει απειλητική αλλά η ομάδα που  ήταν επικίνδυνη ήταν  εκείνη της Αργεντινής. Στο 62΄ο Λιονέλ Μέσι θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από την εστία του Νόπερτ. Στο 70΄θα κερδίσει πέναλτι η Αργεντινή, όταν ο Ντάμφρις θα ανατρέψει τον Μολίνα και ο ρέφερι θα υποδείξει ότι υπάρχει παράβαση. Την εκτέλεση θα την αναλάβει ο Λιονέλ Μέσι στέλνοντας εύστοχα την μπάλα στο δεξί παραθυράκι τις εστίας του πορτιέρο της Ολλανδίας. Η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ θα συνεχίσει το παιχνίδι της κατοχής προσπαθώντας να μειώσει, ενώ η Αργεντινή θα συνεχίσει την αμυντική πίεση και την γρήγορη αντεπίθεση. Το πιεστικό παιχνίδι θα ανταμείψει την Ολλανδία, καθώς στο 83΄ θα μειώσει με τον Βέχορστ ο οποίος έπιασε  μια όμορφη κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Στο 85΄θα προσπαθήσει να σημειώσει το τέρμα τις ισοφάρισης αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. όλοι νόμιζαν ότι θα τελειώνε ο αγώνας με νίκη της Αργεντινής αλλά στο 90+10 ο Κόμπεϊνερς θα εκτελέσει το φάουλ με πάσα για τον Βέχορστ και εκείνος με ένα όμορφο πλασέ θα νικήσει τον Εμιλιάνο Μαρτίνες  στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση. Στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα, οπότε στάλθηκε ο αγώνας στην παράταση

Παράταση

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν νωχελικά για να μην ρισκάρουν να δεχθούν κάποιο τέρμα. Μετέπειτα η Αργεντινή ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ η Ολλανδία περίμενε πίσω, αλλά στην τελική ούτε η μια ούτε η άλλη μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν δημιούργησαν κάποια ευκαιρία. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Μέσι θα κάνει το σουτ, μετά από μια προσωπική ενέργεια αλλά θα καταλήξει πάνω απ' τα δοκάρια. Στο 114΄ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ θα επιχειρήσει ένα σουτ αλλά η μπάλα θα κοντράρει στο στήθος του Φαν Ντάικ και και θα καταλήξει κόρνερ. Θα συνεχίσει την πίεση η Αργεντινή και ο Πεσέλα να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά εκείνη θα καταλήξει άουτ. Στην συνέχεια θα ανεβεί ο ρυθμός με τις δύο ομάδες να έχουν κλασικές ευκαιρίες. Στο 120΄ο Ένσο Φερνάντες θα κάνει ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα θα καταλήξει στο αριστερό δοκάρι του Νόπερτ. Είδαμε ένα φοβερό θέαμα και από τις δύο ομάδες στον δεύτερο μέρος, όμως δεν καταφέρανε να σημειώσουν κάποιο τέρμα, οπότε θα λύσουν τις διαφορές τους στην διαδικασία τον πέναλτι.

Πέναλτι

Το πρώτο πέναλτι θα το εκτελέσει η Ολλανδία. Την εκτέλεση θα την αναλάβει ο Φαν Ντάικ θα την στείλει στην αριστερή πλευρά αλλά θα το αποκρούσει ο Μαρτίνεζ. Ο Μέσι θα ευστοχήσει στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή πλευρά και τον τερματοφύλακα στην άλλη πλευρά δίνοντας προβάδισμα στην χώρα του. Ο Μπεργκχούις  θα εκτελέσει στην δεξιά πλευρά αλλά θα το μαντέψει πάλι ο Μαρτίνεζ. Ο Παρέντες θα εκτελέσει ψηλά στην δεξιά γωνία εύστοχα κάνοντας το 0-2. Ο Κόμπεϊνερς θα στείλει την μπάλα εύστοχα στη δεξιά γωνία μειώνοντας για την Ολλανδία. Στην Αργεντινή θα εκτελέσει εύστοχα ο Μοντιέλ κάνοντας το 1-3. Ο Βέχορστ θα μειώσει για την χώρα του σε 2-3. Ο Ένσο Φερνάντες θα χάσει το πέναλτι. Ο Λούκ Ντε Γιόνγκ θα ευστοχήσει κάνοντας το 3-3. και ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ θα ευστοχήσει στο τελευταίο πέναλτι δίνοντας στην πρόκριση στην χώρα του με 3-4