Γράφει ιστορία το Μαρόκο προκρίθηκε στα ημιτελικά,ΜΑΡΟΚΟ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 1-0

Σε συνέχεια της εξαιρετικής πορείας του το Μαρόκο κατάφερε να νικήσει με 1-0 την Πορτογαλία και να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία στα ημιτελικά του Μουντιάλ.Η Πορτογαλία ήθελε αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει είτε την άμυνα του Μαρόκου είτε να νικήσει τον Μπόνο ο οποίος βρίσκονταν σε εξαιρετική μέρα.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε πολύ καλό ρυθμό οι αναμέτρηση καθώς και οι δύο ομάδες είχαν πολλά τρεξίματα κατά μήκος του γηπέδου.Μόλις στο 5ο λεπτό ο Φέλιξ επιχείρησε μια σκαστή κεφαλιά όμως ο Μπόνο είχε απάντηση.Αργότερα στο παιχνίδι ο Εν Νεσίρι ξέφυγε από τον Νέβες όμως η κεφαλιά του δεν είχε στόχο.Στο 42ο λεπτό μια επικίνδυνη σέντρα μπέρδεψε τον Ντιέγκο Κόστα ο οποίος έκανε λανθασμένη έξοδο,ο Εν Νεσίρι εκμεταλλεύτηκε το λάθος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Το Μαρόκο και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν και προηγήθηκε πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο.Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το σουτ του Φερνάντες κατέληξε στο δοκάρι του Μπόνο.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Φερνάντο Σάντος θέλοντας να αλλάξει τα πράγματα πέρασε τον Ρονάλντο εντός και τον Ζοάο Κανσέλο.Στο 64ο λεπτό το σουτ του Φερνάντες κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπόνο.Οι Πορτογάλοι ήθελαν να ισοφαρίσουν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.Οι Μαροκινοί από την άλλη πλευρά προσπαθούσε να μην επηρεαστεί από τον ξαφνικό τραυματισμό του Σαίς.Ο χρόνος περνούσε υπέρ των Μαροκινών ενώ οι Πορτογάλοι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την αμυντική διάταξη τους.Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστρωσε ωραία στο Φέλιξ όμως ο Μπόνο ήταν εκεί για να απομακρύνει με μια εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.Το σουτ του Ρονάλντο βρήκε πάνω στον Μπόνο στο 89ο λεπτό.Στο 97ο λεπτό μετά από σέντρα του Λεάο ο Πέπε μέσα στην περιοχή αστόχησε σε κεφαλιά που έκανε και η μπάλα κατέληξε άουτ.