Στους 8 οι ''Οράνιε",Ολλανδια-ΗΠΑ 3-1

Οι Ολλανδοί προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Μουντιάλ νικώντας την Αμερική σε μια αναμέτρηση η οποία είχε πολλές φάσεις και μάχες κατά μήκος του γηπέδου.Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Αργεντινή-Αυστραλία.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο 3ο λεπτό ο Πουλισιτς βρέθηκε μπροστά στο τέρμα των Ολλανδών όμως ο Νόπερτ απέκρουσε.Στο 10ο λεπτό μετά από ωραία επιθετική ενέργεια των Ολλανδών ο Ντούμφρις θα βρει τον Ντεπαι ο οποίος με ένα πλασέ έκανε το 1-0 νωρίς στο αγώνα.Στο 18ο λεπτό μετά από κλέψιμο στην μεσαία γραμμή ο Μπλίντ έκανε το σουτ όμως αστόχησε.Στο 20ο λεπτό ο Ντεπάυ βρέθηκε μέσα στην περιοχή όμως το σουτ που δοκίμασε απείχε πολύ από την εστία.Στο 41ο λεπτό το σουτ του Γουέα απομακρύνθηκε από τον Νόπερτ.Στο 45ο λεπτό  Ντούμφρις από την ίδια πλευρά που έγινε το 1-0 έδωσε πάσα στον Μπλίντ ο οποίος από το ύψος της περιοχής διπλασίασε τα τέρματα για τους Ολλανδούς.Η Αμερική προσπαθούσε αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει αποτελεσματικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

B'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ζίμερμαν στο 50ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία να βάλει γκολ καθώς έκανε την προβολή αλλά ο Χάκπο έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπέρχβαιν έκανε το γύρισμα ο Ριμ παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του αλλά ο Τέρνερ έδιωξε.Στο 60ο λεπτό το σουτ του Μέμφις Ντεπάυ έδιωξε ο Τέρνερ σε κόρνερ.Στο 75ο ο Ράιτ που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο βρέθηκε τετ α τετ όμως πάνω στην γραμμή απομακρύνθηκε.Στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης μειώνει σε 1-2 και δίνει ξανά ελπίδες στην Αμερική για ισοφάριση.Στο 81ο λεπτό ο Μπλίντ έκανε την σέντρα μέσα στην περιοχή και ο Ντούμφρις σκοράρει με ένα άμεσο σουτ νικώντας τον Τέρνευ για το 3-1.Πολυ κινητικό το δεύτερο ημίχρονο και σε φάσεις και σε γκολ και στο μεγαλύτερο μέρος του οι Αμερικανοί ήταν αυτοί που ήθελαν τα γκολ και βγάζανε περισσότερη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο.Οι Ολλανδοί μετά το γκολ που δέχθηκαν ισορρόπησαν τον αγώνα και κλείδωσαν την νίκη με το γκολ του Ντούμφρις.