Στους 8 με ''σβηστές'' μηχανές οι Άγγλοι,Αγγλία-Σενεγάλη 3-0

Οι Άγγλοι νίκησαν με άνετο όπως αποδείχθηκε τρόπο την Σενεγάλη και πήραν μία θέση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης εκεί που θα αντιμετωπίσουν την Γαλλία.Ο Χάρυ Κέιν επέστρεψε στο σκοράρισμα καθώς σημείωσε το δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο πρώτο ημίχρονο οι Άγγλοι είχαν τον πρώτο λόγο στην δημιουργία φάσεων όμως δεν κατάφεραν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της Σενεγάλης το πρώτο μισάωρο.Λίγο πριν το ημίχρονο μετά από ωραία συνεργασία των δύο μέσων της ομάδας Μπέλινγκχαμ και Χέντερσον ο τελευταίος με ένα πλασέ μέσα στην άμυνα της Σενεγάλης άνοιξε το σκορ.Ύστερα από αυτό το γκολ οι Άγγλοι πήραν την ώθηση που ήθελαν για να  πετύχουν ακόμα περισσότερα τέρματα.Αυτή την  φορά ο Κέιν βρέθηκε αντιμέτωπος με τον τερματοφύλακα και ευστόχησε για να πετύχει το 2-0 πριν την συμπλήρωση 45 λεπτών στον αγώνα.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε η εικόνα και η νοοτροπία της αναμέτρησης με τους Άγγλους να έχουν πλέον πάρει τα ηνία στο παιχνίδι καθώς και τον πλήρη έλεγχο για την έκβαση της αναμέτρησης.Στο 57ο λεπτό έπειτα από μία ωραία ενέργεια του Φόντεν αυτός θα δώσει στον Σάκα ο οποίος δεν θα δυσκολευτεί να σημειώσει το τρίτο τέρμα στην αναμέτρηση.Αυτή η εξέλιξη μείωσε την ψυχολογία των Σενεγαλέζων οι οποίοι προσπαθούσαν να δημιουργήσουν κυρίως από τα πλάγια επικίνδυνες καταστάσεις.Στο 90ο λεπτό το φάουλ του Σαρ δεν θα βρει στόχο προς την εστία της Αγγλίας.Με αυτό το τρόπο οι Άγγλοι πήραν την πρόκριση όπου εκεί θα συναντήσουν την Γαλλία για μία θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.