Ο Λιβάκοβιτς έστειλε τους Κροάτες στους 8,Ιαπωνία-Κροατία 1-1(1-3 στα πέναλτι )

Οι Κροάτες κατάφεραν να νικήσουν την Ιαπωνία στα πέναλτι με κύριο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα τους Λιβάκοβιτς.Οι Ιάπωνες πλήρωσαν την αστοχία τους από την άσπρη βούλα καθώς μόνο ο Ασάνο κατάφερε να νικήσει τον Κροάτη τερματοφύλακα.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Μόλις στο 3ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στον Τανιγκούτσι ο οποίος και πήρε την κεφαλιά όμως αυτή δεν βρήκε στόχο προς την εστία.Στο 8ο λεπτό μετά από απρόσεκτο γύρισμα του Τομιγιάσου ο Πέρισιτς σούταρε όμως ο Γκόντα απομάκρυνε την μπάλα.Οι Κροάτες προσπαθούσαν από βαθιές μπαλιές να γίνουν απειλιτικοί ωστόσο οι Ιάπωνες ήταν ταχύτατοι στις αντεπιθέσεις.Στο 42ο λεπτό μετά από την πάσα του Γιοσίντα ο Μαέντα με προβολή έβαλε μπροστά τους Ιάπωνες πριν την λήξη του ημιχρόνου και κόντρα στην ροή της αναμέτρησης

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Ιάπωνες μπήκαν δυναμικά καθώς το σουτ του Καμάντα πέρασε εκτός της εστίας των Κροατών.Στο 56ο λεπτό μια σέντρα του Λόβρεν αξιοποιήθηκε από τον Πέρισιτς ο οποίος με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 1-1.Η απάντηση για τους Ιάπωνες ήρθε όταν ο Ίτο επιχείρησε ένα μακρινό σουτ αλλά απομακρύνθηκε σε κόρνερ.Στο 62ο λεπτό ο Μόντριτς έφερε την μπάλα μπροστά του έκανε ένα σουτ το οποίο αντιμετώπισε με δυσκολία ο Γκόντα και απομάκρυνε σε κόρνερ.Οι Κροάτες επιχειρούσαν να επιτεθούν κυρίως από ψηλά,ενώ οι Ιάπωνες περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να βγουν στην κόντρα και με παράλληλες μπαλιές να δημιουργήσουν ρήγματα στην κροάτικη άμυνα.Στο 76ο λεπτό ο Πέρισιτς βρέθηκε αμαρκάριστος σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε στον Τομιγιάσου και κατέληξε σε κόρνερ.Οι δύο ομάδες δεν ήθελαν να ρισκάρουν και μέχρι το 90ο λεπτό δεν άλλαξε κάτι στην έκβαση της αναμέτρησης και με αυτό τον τρόπο οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση

Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ:

Το πρώτο μέρος της παράτασης ξεκίνησε με μεγάλες μάχες στη μεσαία γραμμή ωστόσο αμφότερες οι δύο ομάδες ήταν αρκετά προσεκτικές και με λιγότερες δυνάμεις.Στο 104ο λεπτό ο Μιτόμα βρήκε χώρο στην αντεπίθεση έκανε το σουτ το οποίο έδιωξε ο Λιβάκοβιτς.Στο δεύτερο μέρος της παράτασης και οι δύο ομάδες έκαναν συντήρηση δυνάμεων προσπαθώντας περισσότερο να μην κάνουν κάποιο λάθος το οποίο θα αποβεί στην συνέχεια μοιραίο.Το καλύτερο στιγμιότυπο στο δεύτερο μέρος της παράτασης ήταν το σουτ του Μάιερ το οποίο κατέληξε ελάχιστα άουτ.

ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ:

Οι Ιάπωνες άρχισαν την διαδικασία αλλά Μιναμίνο αστόχησε.Ο Μπλάσιτς ευστόχησε για τους Κροάτες.Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε για δεύτερη φορά δίνοντας στην Κροατία το πλεονέκτημα.Ο Μπρόσοβιτς επέλεξε το κέντρο της εστίας και δικαιώθηκε.Ο Ασάνο μείωσε για τους Ιάπωνες ενώ ο Λιβάγια εκτέλεσε την μπάλα αλλά αυτή σταμάτησε στο δοκάρι.Ο Γιοσίντα σούταρε ωστόσο ξανά ο Λιβάκοβιτς έπιασε το πέναλτι.Ο Πάσαλιτς με εύστοχο πέναλτι έστειλε τους Κροάτες στα προημιτελικά εκεί που θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Βραζιλία και  Νότια Κορέα.