Ο Μέσι την έστειλε στον τελικό ,ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΚΡΟΑΤΙΑ 3-0

Η Αργεντινή εξασφάλισε θέση στον τελικό επικρατώντας 3-0 την Κροατία.Ο Μέσι για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι σημείωσε γκολ και ασίστ.Οι Κροάτες με εμφανή την κούραση στο παιχνίδι τους μόνο ο Ματέο Κόβασιτς κατάφερε να ξεχωρίσει από την μεσαία γραμμή.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο πρώτο ημίχρονο η Αργεντινή ήταν περισσότερο επιθετική στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.Ο Λιονέλ Σκαλόνι επέλεξε κυρίως τον άξονα για να επιτεθεί.Μία πάσα πίσω από την πλάτη της άμυνας από τον Ενσο Φερνάντες ήταν αρκετή για να εκθέσει το κενό στην άμυνα της Κροατίας.Ο Άλβαρες ήταν αυτός που πήρε την μπάλα ανατράπηκε όμως από τον Λιβάκοβιτς και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα.Ο Μέσσι εκτέλεσε ψηλά  και ο Λιβάκοβιτς δεν μπορούσε να αντιδράσει.Λίγα λεπτά αργότερα ο Μέσσι θα δώσει ασσίστ στο Άλβαρες ο οποίος θα αποφύγει τους πάντες και θα στείλει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Προκειμένου να γίνει περισσότερο απειλιτική η Κροατία ο Μπλάσιτς μπήκε στην μεσοεπιθετική γραμμή.Στο 65ο λεπτό μετά από πολλές μονομαχίες στην άμυνα της Αργεντινής ο Μαρτίνες έδιωξε με γροθιές.Στο 69ο λεπτό ο Μέσι από πλάγια θέση νικάει τους αμυντικούς της Κροατίας  έδωσε πάσα στον Άλβαρες ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την Αργεντινή να περνά εμφατικά την Κροατία με 3-0.