Στην επόμενη φάση το Μαρόκο,Καναδάς -Μαρόκο 1-2

Πανηγυρικά πέρασε στην επόμενη φάση του Μουντιάλ το Μαρόκο νικώντας τον Καναδά με 1-2.Το Μαρόκο γίνεται φέτος η δεύτερη Αφρικανική ομάδα που περνά  μετά την Σενεγάλη

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μποριάν ο τερματοφύλακας του Καναδά έκανε λάθος έξοδο η μπάλα έφτασε στον Ζίγιες ο οποίος χωρίς δυσκολία την έστειλε στα δίχτυα με μία λόμπα.Στο 15ο λεπτό ο Μπιουκάναν έκανε προβολή όμως δεν βρήκε εστία.Στο 23ο λεπτό μετά από πάσα του Χακίμι ο Εν Νεσίρι βρήκε το δεύτερο γκολ για το Μαρόκο.Ο Καναδάς δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός και δεν είχε κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.Λίγο πριν το ημίχρονο ο Καναδάς βρίσκει γκολ καθώς ο Άγκερντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος ο Καναδάς ήταν καλύτερος και έψαχνε το πρώτο του γκολ σε Μουντιάλ.Στο 74ο γκολ ο Χάτσινσον έχασε μεγάλη ευκαιρία  να ισοφαρίσει στην αναμέτρηση καθώς η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπόνο.Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα με το Μαρόκο να παίρνει την νίκη και μάλιστα την πρώτη θέση στον όμιλο μετά την ισοπαλία της Κροατίας με το Βέλγιο.