Στους 16 τα "καγκουρό",Αυστραλία -Δανία 1-0

Οι Αυστραλοί κατάφεραν να πάρουν την νίκη πρόκριση απέναντι στην Δανία με 1-0.Η αμυντική τους λειτουργία,η αποτελεσματικότητα τους στην πιο κομβική φάση του παιχνιδιού και το πάθος τους τους χάρησαν ένα εισιτήριο για τους 16.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στα πρώτα δέκα λεπτά οι Δανοί είχαν την μπάλα στα πόδια τους αδυνατούσαν όμως  να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στην εστία την Αυστραλών.Οι Δανοί απείλησαν με ένα σουτ του Όλσεν.Οι Αυστραλοί ήταν καλοί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα δεν άφηναν περιθώρια στους Δανούς παρά το μεγάλο ποσοστό κατοχής τους που ήταν γύρω στο 70%.Στην επίθεση δεν υπέπεσαν σε μεγάλα ρίσκα καθώς ήθελαν την ισοπαλία για να έχουν δυνατότητες πρόκρισεις.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Δανία ενώ βρέθηκε στο 60 πίσω στο σκορ μετά από αντεπίθεση των Αυστραλών.Τελικός αποδέκτης ήταν ο Λέκι ο οποίος με υποδειγματική ενέργεια βάζει μπροστά τους Αυστραλούς.Οι Δανοί παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας όταν δέχθηκαν το γκολ και σε όλη την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία των Αυστραλών.