Μοίρασμα βαθμών στην Τούμπα ,ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 1-1

Ισόπαλο αναδείχθηκε το ντέρμπι των Δικέφαλων με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές μονομαχίες σε όλα τα πλάτη του γηπέδου.Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε από το ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν πολλές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή.Στο ένατο λεπτό το γκολ του Τσολακ ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής έκρινε ότι υπήρχε επαφή της μπάλας με το χέρι του Κροάτη φορ.Στο 15ο λεπτό ο Νορντιν Αμράμπατ με έξοχο τελείωμα μετά από την πάσα του Κριχοβιακ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την Ένωση.Στο 27ο λεπτό μετά από λάθος πάσα του Τσούμπερ ο Τσόλακ έκλεψε πρόλαβε τον Σιμάνσκι και με ωραίο τελείωμα έφερε την αναμέτρηση στα ίσα νικώντας τον Στάνκοβιτς.Η ΑΕΚ προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από την δεξιά πλευρά του ΠΑΟΚ και την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι αναμένουν πρεσάροντας και περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για αντεπίθεση.Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχαν πολλές εντάσεις ωστόσο δεν είχαμε αρκετές καλές φάσεις όσο στο πρώτο ημίχρονο.Ο Σαστρε έκανε το σουτ στο οποίο έδιωξε ο Στάνκοβιτς λίγο πριν το 60ο λεπτό.Αμφοτερες οι δύο ομάδες προσπάθησαν τόσο από στημένες φάσεις όσο και από τις πτέρυγες να απειλήσουν ωστόσο το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Ο ΠΑΟΚ πήγε στους 60 βαθμούς και στο +6 από τον Παναθηναϊκό ενώ η ΑΕΚ έμεινε στην πέμπτη θέση στους 52 βαθμούς πίσω της ο Πας Γιάννενα με 43 βαθμούς.