Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός (88-65): Ήττα με κάτω τα χέρια για τον «εξάστερο»

Δύσκολο βράδυ για την ομάδα του Πρίφτη.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε χωρίς μάχη στη Μαδρίτη απέναντι στην Ρεάλ, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να δείχνει ανά σημεία πως δεν είχε αντίπαλο στο γήπεδο. Το τρομερό ξεκίνημα των Ισπανών τους έδωσε ώθηση σε άμυνα και επίθεση, όταν και προηγήθηκαν ακόμα και με +15 πόντους. Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε και περιόρισε τη Ρεάλ στη δεύτερη και στη τρίτη περίοδο επιθετικά, όμως ο ίδιος δεν βρήκε ρυθμό από στην επίθεσή του και η διαφορά διατηρούνταν πάνω από δέκα πόντους.

Με τους πράσινους να παίρνουν μόλις 22 πόντους από τον πάγκο και να έχουν κάτω από 30% στα δίποντα με μόλις 11/36, καθώς και χάνοντας πολλά ριμπάουντ στη τελευταία περίοδο το σκορ ξέφυγε ακόμα και στο +27. Κορυφαίοι για τη Ρεάλ Μαδρίτης οι Αμπάλντε (16), Γιαμπουσέλι (14) και Ταβάρες, που δεν έκανε double-double για ένα ριμπάουντ (17/9). Από τον Παναθηναϊκό διασώθηκαν μόνο οι Μέικον (18) και Παπαγιάννης (12), με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου να έχουν ένα πολύ κακό βράδυ. Επόμενο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό στο Ισραήλ απέναντι στην Μακάμπι, ενώ η Ρεάλ υποδέχεται τη Φενέρ.

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ:

Με ψηλό σχήμα απαρτιζόμενο από τους Ερτέλ, Αμπάλντε, Γιαμπουσέλι, Ταβάρες και Χάνγκα ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Πάμπλο Λάσο.

Από τη μεριά του ο Δημήτρης Πρίφτης ξεκίνησε με τον Μέικον αντί του Πέρρι και τους Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Οκάρο Ουάιτ και Παπαγιάννη δίπλα του.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ:

Η Ρεάλ ξεκίνησε με σπασμένα τα φρένα προηγούμενη με 10-3 και 14-3 στα πρώτα τρία λεπτά, οδηγώντας σε άμεσες αλλαγές τον Πρίφτη, ώστε να ξυπνήσει τους παίκτες. Έδειχνε να αντιδρά ο Παναθηναϊκός με τα ελληνόπουλα στην πεντάδα, όμως η Ρεάλ έβρισκε ξανά σκορ από την περιφέρεια για το 17-5 στο 6'. Παπαγιάννης και Πέρρι άρχισαν να ξυπνούν τον Παναθηναϊκό για το 19-13 στο 9', για έναν Παναθηναϊκό που είχε 4 λάθη για μόλις μία ασσίστ. Με ένα γρήγορο 6-0 έφυγε στο +13 η Ρεάλ για το 25-13 στο 9', για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ 30-18 μετά τις προσπάθειες των Νέντοβιτς, Πουαριέ, Παπαγιάννη και το μπάζερ μπίτερ του Γιουλ και τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις 22% στα δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη αστοχία, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει σκοράρει καν στα τρία πρώτα λεπτά και τη Ρεάλ να έχει πετύχει ένα τρίποντο και μια βολή (34-18) στο 14'. Οι άμυνες των δύο ομάδων και οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση δε βοηθούσαν καμία ομάδα να ξεκολλήσει από το σκορ, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει μετά από 6 λεπτά άποντος (35-18). Πρώτο καλάθι στο 16' για τον Παναθηναϊκό με τρίποντο του Παπαπέτρου και άμεσα στην επόμενη φάση κλέψιμο και coast to coast από τον Μέικον για το 35-23 στο 17'. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-30 με τον Παναθηναϊκό να σκληραίνει την άμυνα του και να δέχεται μόνο 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως στην επίθεση άργησε να βρει ρυθμό και με τους 12 πόντους που πέτυχε και αυτός κατάφερε μόνο να διατηρήσει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα με το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην επανάληψη οι ομάδες ξεκίνησαν ξανά με δυσκολία στο σκοράρισμα, με τον Παναθηναϊκό να κατεβάζει τη διαφορά κάτω από τους 10 για το 43-34 στο 23'. Ο Παναθηναϊκός ενώ αμυνόταν σωστά, έχανε κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ, όταν ο Παπαγιάννης αναγκαζόταν να βγει ψηλά για να αμυνθεί στο pick n roll. Στο 26' ο Παναθηναϊκός κατέβασε τη διαφορά στους 8 με τον Ουάιτ για το 47-39, μετά από ώρα, όμως ένα γρήγορο 4-0 του Ταβάρες έστειλε ξανά τη διαφορά στο +12 (51-39). Με τον Μέικον να γίνεται ο δεύτερος διψήφιος μετά τον Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 53-41 στο 28'. Ο Μεικον πάσχιζε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό κοντά, όμως τα ξεσπάσματα της Ρεάλ που έβρισκε διαφορετικούς σκόρερ της έδιναν μεγάλες διαφορές (60-46 στο 29'). Το δεκάλεπτο έκλεισε εκ νέου στους 12 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με τις βολές του Παπαπέτρου και το κάρφωμα του Φλόιντ για το 62-50.

Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες ξεκίνησαν σκοράροντας με βολές, καθώς τα φάουλ κυριαρχούσαν για το 68-55 στο 33'. Με τον Μαντζούκα να πετυχαίνει καλάθι και να παίρνει φάουλ απέναντι στον Πουαριέ η ομάδα του Πρίφτη μείωσε στους 14, όμως άμεσα ο Ρούντι με τρίποντο έστειλε τη διαφορά ξανά στους 17 για το 74-57 στο 35', με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει μόνο 20 πόντους από τον πάγκο του.

ΟΙ 12ΑΔΕΣ:

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ερτέλ (3/3/7 22'), Γουίλιαμς-Γκος (4/0/4 18'), Γιαμπουσέλι (14/7/2 28'), Γιουλ (6/1/2 14'), Αμπάλντε (16/4/1 27'), Κοζέρ (8/0/0 12'), Πουαριέ (10/7/2 20'), Τέιλορ (4/2/0 8'), Ταβάρες (17/9/0 25'), Χάνγκα (0/1/2 6'), Ρούντι Φερνάντεθ (6/5/0 16').

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρρι (10/5/5 30'), Νέντοβιτς (3/0/2 17'), Μποχωρίδης (0/1/0 5'), Μέικον (18/1/3 26'), Παπαπέτρου (7/1/2 20'), Ουάιτ (6/2/0 18'), Έβανς (3/2/0 19'), Παπαγιάννης (12/6/0 34'), Μαντζούκας (2/4/0 14'), Φλόιντ (2/1/0 7'), Σαντ-Ρος (0/2/0 10'), Κασελάκης (2/0/0 5').

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:

30-18, 42-30, 62-50, 88-65.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΟΜΑΔΩΝ:

Ρεάλ Μαδρίτης: Βολές 18/23, δίποντα 20/38, τρίποντα 10/25, ριμπάουντ 39 (28-11), ασσίστς 21, μπλοκς 2, κλεψίματα 10, λάθη 15.

Παναθηναϊκός: Βολές 16/17, δίποντα 11/36, τρίποντα 9/20, ριμπάουντ 25 (19-6), ασσίστ 12, μπλοκς 3, κλεψίματα 4, λάθη 18.