Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 83-68: Σοβαρεύτηκε και το "καθάρισε"!

Αν και δεν ξεκίνησε καλά το ματς και με τη Ζαλγκίρις να είναι ιδιαίτερα εύστοχη επιθετικά παίρνοντας και διψήφιες διαφορές, ο Ολυμπιακός αντέδρασε στη επανάληψη και με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα (17 πόντους 5 ριμπάουντ) έκανε περίπατο κερδίζοντας την Ζαλγκίρις 83-68. Από κοντά και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 13 πόντους και κρίσιμα τρίποντα, όπως και ο Βεζένκοφ που πήρε μπρος στο δεύτερο ημίχρονο ολοκληρώνοντας με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στο δεύτερο μέρος η Λιθουανική ομάδα που κρατά την καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, όχι όμως τη κατάρρευση στο δεύτερο.

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας το ματς.

Ο νέος προπονητής της Ζαλγκίρις, Γιούρι Ζντοβτς επέλεξε τους Μούντιεϊ, Μιλάκνις, Ουλανόβας, Κάβανγκ και Νέμπο για να ξεκινήσουν το παιχνίδι.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΊΔΙ

Ξεκίνημα με σκορ στο παιχνίδι με τον Μούντιεϊ να σκοράρει από μέση απόσταση κάνοντας το 0-2 για να απαντήσει ο Κώστας Παπανικολάου με τρίποντο μετά την ασίστ του Γουόκαπ (3-2 στο 3'). Με τον ίδιο τρόπο συνεχίστηκε το ματς με τους Μούντιεϊ, Ντόρσεϊ και Μιλάκνις να σκοράρουν τρία διαδοχικά τρίποντα για το 6-8 μετά από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού. Οι Λιθουανοί βγάλανε πολλή ενέργεια και στις δύο μεριές του παρκέ με αποτέλεσμα ο κόουτς Μπαρτζώκας να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ στο ματς στο πεντάλεπτο και με το σκορ στο 6-10. Χωρίς καθαρό μυαλό σε άμυνα και η επίθεση οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9 πόντους μετά από το δεύτερο τρίποντο του Μιλάκνις, ενώ ο ίδιος παίκτης ευστόχησε και σε τρίτο δείχνοντας πως είναι "ζεστός" (8-18 στο 8'). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έγινε πιο πιεστικός στην άμυνα και μείωσε σε 12-21 πριν σκοράρει με την λήξη της περιόδου ο Κάβαναγκ στέλνοντας την διαφορά και πάλι σε διψήφιο (12-23 στο 10').

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στη δεύτερη περίοδος η λιθουανική ομάδα και με τον Μούντιεϊ κύριο εκφραστή των επιθέσεων της βρέθηκε στο +14 (15-29 στο 13' και 17-31 στο 14'). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μακίσικ να μειώνει με τρίποντο και τον Λαρεντζάκη στην επόμενη φάση να στέλνει την διαφορά σε μονοψήφιο (23-31 στο 15'). Βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και εύκολα καλάθια στο άλλο μισό ο Ολυμπιακός ψαλίδησε την διαφορά στους 6 (28-34 στο 16'). Σφίγγοντας την άμυνά τους οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμα πιο πολύ (36-39 στο ημίχρονο).

Νευρικά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και χωρίς σκορ στο πρώτο δίλεπτο με τον Γουόκαπ να "σπάει το ρόδι" με τρίποντο ισοφαρίζοντας σε 39-39 για να προσπεράσει ύστερα με 42-41 και 45-43 με δύο τρίποντα του Βεζένκοφ.  Διεύρυνε το σερί του ο Ολυμπιακός φτάνοντας και το 52-45. Ο Νέμπο μείωσε με κάρφωμα σε 52-47 στο 27' πριν "απαντήσει" ο Παπανικολάου κάνοντας το 55-47. Οι γηπεδούχοι άλλαξαν άρδην την εικόνα τους στην τρίτη περίοδο, έγιναν πιο "σφιχτοί" στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση φτάνοντας την διαφορά και στο +14 (63-49 στο 30').

Το σκορ στην τέταρτη περίοδο έφτασε μέχρι το +16 (70-54 στο 34') πριν ο Λαρεντζάκης το στείλει  στο +17 (73-56). Δεν άφησε περιθώριο στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπαίνοντας από το ξεκίνημα δυνατά και από την στιγμή που πήρε προβάδισμα δεν το ξαναέχασε. Από την πλευρά τους οι Λιθουανοί κουράστηκαν και λόγω περιορισμένου rotation εξαιτίας των απουσιών δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ. Η διαφορά έφτασε δύο φορές το +20 (78-58 με τρίποντο του Σλούκα και 80-60 με "πεταχτάρι" του Πρίντεζη). Η Ζαλγκίρις το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στα τελευταία λεπτά με το τελικό αποτέλεσμα στο ΣΕΦ να είναι το 83-68.

ΟΙ 12ΑΔΕΣ

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (6/2/4), Σλούκας (17/5/2), Λαρεντζάκης (13/2/2), Βεζένκοφ (12/6/0), Παπανικολάου (10/3/0), Ντόρσεϊ (7/4/3), Μακίσικ (7/0/1), Πρίντεζης (7/7/1), Φαλ (4/4/1), Ζαν Σαρλ (0/2/1), Μάρτιν (0/2/0).

Ζαλγκίρις (Ζντοβτς): Μούντιεϊ (16/3/4), Μιλάκνις (14/1/0), Νέμπο (12/4/0), Μπλάζεβιτς (9/8/0), Κάβαναγκ (6/2/2), Καλνιέτις (6/3/7), Γκιφάι (0/1/0), Λεκαβίτσιους (0/1/0), Ουλανόβας (0/5/3).