Απόλλων Σμύρνης-Βόλος(16:00):Για να "σπάσουν το ρόδι" οι γηπεδούχοι, για το 2/2 οι Βολιώτες

Απόλλων Σμύρνης και Βόλος διασταυρώνουν απόψε τα ξίφη τους στη Ριζούπολη (16:00).

Ο Απόλλωνας προέρχεται από την ήττα στην Λεωφόρο με 4-0 από τον Παναθηναϊκό σε ένα παιχνίδι που ενώ ξεκίνησε καλά για τον Απόλλωνα με κάποιες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ αλλά η συνέχεια δεν έμελλε να είναι το ίδιο καλή καθώς βρέθηκε να χάνει με 2-0 και να παίζει με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Φατιόν (ο οποίος δεν θα είναι διαθέσιμος και για τον σημερινό αγώνα), η ήττα ήταν πλέον αναπόφευκτη.

Το θετικό για τον Γιάννη Πετράκη είναι ότι θα έχει για πρώτη φορά διαθέσιμο στην αποστολή τον Μπρούνο Άλβες οποίος επιστρέφει στο Ελληνικό πρωτάθλημα έπειτα από την σεζόν 2004-05 όπου αγωνίστηκε δανεικός στην ΑΕΚ.

Η αποστολή του Απόλλων Σμύρνης:

Βέρχουλστ, Κότσαρη, Τουτουαρίμα, Μπαξεβανίδη, Ντεντάκη, Λισγάρα, Άλβες, Ραΐλι, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Ματέι, Παπαγεωργίου, Σάχλι, Μαρτίνες, Φαν Λα Πάρα, Παμλίδη, Τσιλούλη, Ντάουντα, Ιωαννίδη.

Για το 2/2 ο Βόλος στην Ριζούπολη

Ο Βόλος καταφθάνει στην Ριζούπολη με θετική αύρα από την πρεμιέρα καθώς επικράτησε 2-1 επί της Λαμίας παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο και πετυχαίνοντας δύο τέρματα πήρε μεγάλο προβάδισμα για την νίκη το οποίο εν τέλει κράτησε και δεινοπάθησε όπως ανέφεραν παίκτες του Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο εκεί που η Λαμία βρήκε γκολ αλλά δεν μπορούσε να βρει στόχο στις υπόλοιπες ευκαιρίες και έτσι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Πανθεσσαλικό.

Για τον Βόλο για πρώτη φορά φέτος θα βρεθεί στην αποστολή ο Σωτήρης Νίνης ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του που τον ταλαιπωρούσε, ενώ εκτός έμειναν οι Μπαριέντος και Παπαδόπουλος.