Περνάει στην αντεπίθεση,ΠΑΟΚ-ΛΑΜΙΑ 4-0

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την Λαμία στην ακόμη
μία φορά άδεια Τούμπα.Το ματς έληξε με 4-0  υπέρ του ΠΑΟΚ, με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.Το σκορ άνοιξε στο 10ο λεπτό    ο Λέοβατς, στο τέλος του ημιχρόνου ο Πρίγιοβιτς διπλασίασε τα τέρματα.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέλκας έκανε στο 50ο λεπτό το 3-0 ενώ στο 88ο λεπτό  ο Πρίγιοβιτς διπλασίασε τα προσωπικά του τερμάτα  διευρύνοντας παράλληλα, το σκορ σε 4-0.Έτσι, ο ΠΑΟΚ πιάνει κορυφή στους 15 βαθμούς με παιχνίδι περισσότερο,ενώ η Λαμία μένει στην 10η θέση με 7 βαθμούς.
Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Καταιγιστικός ο  ΠΑΟΚ,προσεχτική η Λαμία
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα είδαμε ένα ΠΑΟΚ αποφασισμένο να επιβάλλει τον ρυθμό και να πετυχεί ένα γκολ από νωρίς ωστέ να διώξει το άγχος από τα πόδια του.Η Λαμία με οδηγίες του Μπάμπη Τεννέ από τον πάγκο προσπαθούσε όσο μπορούσε να αποτρέψει τον ΠΑΟΚ να βάλει γκολ και να δημιουργεί φάσεις και έκλεινε προσεχτικά τους χώρους.Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε για τον γηπεδούχο από μια στημένη φάση.Ο Ελ Καντουρί έπιασε την κεφαλιά από εκτέλεση του Βιερινία  όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.Στο 10ο λεπτό  ο Λέοβατς πάτησε περιοχή από αριστερά και τροφοδοτήθηκε κάθετα από τον Μαουρίσιο, εκτέλεσε με το αριστερό και σκόραρε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Η μπάλα κόντραρε και στον Κουκόλη, παίρνοντας καμπύλη με φάλτσα.Στο 24ο λεπτό ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματα του όταν ο Μαουρίτσιο έβγαλε σε θέση βολής τον Πέλκα, που "τσίμπησε" με το εξωτερικό προ του Παπαδόπουλου, για να έρθει ο Πρίγιοβιτς να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά με το δεξί.Όσο περνούσε η ώρα στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν άλλαζε με τον ΠΑΟΚ να επιτείθεται διαρκώς στα καρέ της Λαμίας η οποία έως τώρα δεν έχει απειλήσει τον Ρέι.Στο 33ο λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0 όταν ο Ελ Καντουρί εκτέλεσε εντός της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι του Παπαδοπουλού στην επαναφόρα ο Σάκφορ ξανασούταρε , όμως η μπάλα πήγε άουτ.Η μόνη φάση που έγινε απειλητική η Λαμία ήταν στο σουτ του Παντελιάδη στο 45ο λεπτό.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Στο ίδιο έργο θεατές διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης
Η Λαμία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο μην έχοντας τίποτα να χάσει,πίεσε ψηλά κάτι το οποίο έφερε το λάθος του Κρεσπό όμως δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτεί.Στο 50ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ξαναχτύπησε με τον Πέλκα να πετυχαίνει ένα φανταστικό γκολ.Μετά από σέντρα του Βιερίνια έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ στο ύψος του πέναλτι και διαμόρφωσε το 3-0.Στο 71ο λεπτό  ο Αναστασόπουλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα έχοντας παίξει μόνο 16 λεπτά καθώς πέρασε αλλαγή.Στο 88ο λεπτό με το ματς να έχει αποκτήσει μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα, ο  Μάτος σέρβιρε με το κεφάλι για τον Πρίγιοβιτς, που εξ επαφής δεν δυσκολεύθηκε να σκοράρει για το 4-0 και να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα.

Η ενδεκάδα της Λαμίας: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Ρέι, Σαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς, Μάτος, Μαουρίτσιο, Σάχοφ, Βιεϊρίνια, Πέλκας, Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς