NBA: Buzzer-beater του Μάρεϊ έδωσε τη νίκη στους Νάγκετς επί των Λέικερς(vid)

Σε μία βραδιά με τρία παιχνίδια για τα πλέι-οφ του NBA, το παιχνίδι που ξεχώρισε ήταν αύτο των Νάγκετς με τους Λέικερς.

Μετά το 1-0 που έκαναν οι Νάγκετς στη σειρά, οι Λέικερς ήταν σίγουρο ότι θα έκαναν κάποιες προσαρμογές, ιδιαίτερα στο αμυντικό τους σχήμα, με σκοπό να «κλέψουν» ένα εκτός έδρας παιχνίδι, επιδιώκοντας να γυρίσουν στο Λος Άντζελες με τη σειρά να είναι ισορροπημένη στο 1-1. Έτσι, λοιπόν, οι Λέικερς μπήκαν στο παιχνίδι δυναμικά και πήραν προβάδισμα στο σκορ από νωρίς. Οι Νάγκετς έδειχναν να μην έχουν απαντήσεις στις προσαρμογές των αντιπάλων τους και, έτσι, το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε 44-59 υπέρ των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, λίγη ώρα μετά την έναρξη του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους. Τότε, το Ντένβερ αφυπνίστηκε και σιγά σιγά άρχισε να επιστρέφει στο παιχνίδι. Δείχνοντας το μέταλλο του πρωταθλητή που έχουνε, ισορρόπησαν το σκορ του παιχνιδιού με ένα λεπτό να απομένει στο 95-95. Με 14 δευτερόλεπτα να απομένουν, το σκορ ήταν 99-99 και κατοχή είχαν οι γηπεδούχοι. Τη μπάλα κατεβάζει ο Μάρεϊ, ο οποίος μαρκάρεται από έναν από τους καλύτερους αμυντικούς του NBA, τον Άντονι Ντέιβις, πάει, όμως, στο σημείο του, σηκώνεται, εκτελεί και βάζει ένα πολύ δύσκολο σουτ στην εκπνοή του αγώνα, δίνοντας έτσι τη νίκη στους Νάγκετς με τελικό σκορ 101-99. Εκτός από τον Τζαμάλ Μάρεϊ και το νικητήριο καλάθι του, κομβικός για τους νικητές ήταν, όπως πάντα, και ο Νικόλα Γιόκιτς, ο οποίος σημείωσε ένα θηριώδες triple-double με 27 πόντους, 20 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ για τους Λέικερς οι μόνοι που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων ήταν οι Ντέιβις, Τζέιμς και Ράσελ με 32, 26 και 23 αντίστοιχα.

Από τα άλλα δύο παιχνίδια, ξεχώρισε η νίκη των Νικς επί των Σίξερς, οι οποίοι προηγούντουσαν με 101-96 με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν, αλλά με δύο clutch τρίποντα των Νεοϋορκέζων και λάθη στην άμυνα της ομάδας της Φιλαδέλφια, το τελικό σκόρ διαμορφώθηκε σε 104-101.