Επάνοδος στα μεγάλα σαλόνια για Λεβαδειακό, νέα ήττα για Λάρισσα , ισοπαλία για Ολυμπιακό Β΄

Αγωνιστική δράση είχαμε σήμερα στην Super League 2, αφού είδαμε να διεξάγονται οι αναμετρήσεις για την 6η αγωνιστική των playoff του Βορείου ομίλου, ενώ είχαμε και μια αναμέτρηση για τα playout του Νοτίου ομίλου.
Λεβαδειακός - Μακεδονικός 2-0: Επάνοδος στα μεγάλα σαλόνια για την ομάδα της Λειβαδιάς

Ένα τρίποντο έψαχνε ο Λεβαδειακός για να κλειδώσει και μαθηματικά την άνοδο του στην Super League 2 και το βρήκε στην αναμέτρηση κόντρα στον Μακεδονικό.  Το σκορ για την ομάδα του Οφρυδόπουλου άνοιξε μόλις στο 13΄ ο Πολέτο με κεφαλιά. Εξίσου δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Λεβαδειακού και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρομό να διαμορφώνει με όμορφο το 2-0 στο 48΄, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

ΑΕΛ - Νίκη Βόλου 2-3: Νέα ήττα για την Λάρισα

Για άλλη μια αναμέτρηση η Λάρισα δεν μπόρεσε να γευτεί την χαρά της νίκης γνωρίζοντας άλλη μια ήττα αυτή την φορά με 2-3 κόντρα στην Νίκη Βόλου. Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 23΄ με τον Στίνα, ωστόσο η απάντηση της Νίκης Βόλου ήταν άμεση με τον Κρητικό να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 30΄ χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Οι βυσσινί προηγήθηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο χάρη σε γκολ του Φατάι στο 49΄, παρόλα αυτά τα γκολ των Ανδρέου (54΄) και Λίτενα (69΄) γύρισαν τούμπα την αναμέτρηση με την Νίκη Βόλου να φεύγει με το διπλό από την Λάρισα.

Αναλυτικά η κατάσταση στον βαθμολογικό πίνακα:

1. Λεβαδειακός 41
2. ΑΕΛ 28
3. Νίκη Βόλου 24
4. Μακεδονικός 21
5. ΑΕΚ Β΄ 18

Ακολουθεί αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής των playoff του Βορείου ομίλου:
28/4 (16:00) ΑΕΛ - ΑΕΚ Β΄
28/4 (16:00) Νίκη Βόλου - Λεβαδειακός

Ο Μακεδονικός έχει ρεπό.

Playout Νοτίου Ομίλου

Ολυμπιακός Β΄ - Διαγόρας 1-1: Σαν να έ(Χ)ασαν οι ερυθρόλευκοι

Μόνο νίκη έψαχνε ο Ολυμπιακός Β΄ στην μάχη που δίνει για την παραμονή του στη κατηγορία κόντρα στον αδιάφορο βαθμολογικά Διαγόρα. Το σκορ για την ομάδα της Ρόδου άνοιξε ο Μανιάς στο 60΄ με τον Μπα να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 68΄, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.