Μονακό - Φενέρμπαχτσε 93-88: Ισοφάριση για την Μονακό - Την Μεγάλη Τετάρτη το Game 3

Η Μονακό νίκησε με 93-88 την Φενέρμπαχτσε, ισοφάρισε σε 1-1 και θα ψάξει τουλάχιστον ένα break στην Κωνσταντινούπολη στα ερχόμενα παιχνίδια. Από την άλλη, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έχει πλέον το αβαντάζ έδρας και καλείται να κάνει το 2/2 στην Ulker Sports Arena για να προκριθεί στο Final Four.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα απολαυστικό, με πολλές διακυμάνσεις και εναλλαγές στο σκορ.

Παρόλο που η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση - προηγήθηκε 31-15 στο πρώτο δεκάλεπτο - η Φενέρ ισορρόπησε αρχικά και στη συνέχεια πήρε εκείνη κεφάλι στο σκορ με 65-74 στην τρίτη περίοδο.

Όμως, οι Μονεγάσκοι ήταν εξαιρετικοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και με double score στο διάστημα αυτό (28-14), υπέγραψαν τη νίκη τους και παράλληλα την ισοφάριση της σειράς σε 1-1.

Για την νικήτρια ομάδα, ξεχώρισε ο Μοτιεγιούνας με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Λόιντ με 15 και Οκόμπο με 13 πόντους. Για τους Τούρκους, Ντόρσεϊ με 25 και Ουίλμπεκιν με 23 πόντους ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 54-50, 65-74, 93-88