Ρεάλ Μαδρίτης-Μπασκόνια 101-90: Εύκολα το 2-0 και ένα "βήμα" πριν το Final Four οι Μαδριλένοι!

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εύκολα με 101-90 την Μπασκόνια και έκανα το 2-0 στη σειρά, βρισκόμενοι ένα "βήμα" πριν το Final Four του Βερολίνου! Καμπάτσο (24π., 7ασ.) και Γιαμπουσέλε (16π.) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγούνταν σε όλο το ματς ακόμα και με +23 (89-66, 34').

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Tα 2/3 τρίποντα των φιλοξενούμενων τούς έφεραν μπροστά στο σκορ (2-6, 3'), με το τρίποντο του Καμπάτσο να βάζει την Ρεάλ για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (9-8, 5'). Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 7 (18-11, 7'), πριν η Μπασκόνια μειώσει για το 23-21 της πρώτης περιόδου.

Γιουλ (9π.) και Καμπάτσο (7π.) "τράβηξαν" το σκορ για τους Μαδριλένους (31-27, 13'), με την Ρεάλ να διατηρείται σταθερά μπροστά, την ώρα που ο Μαρίνκοβιτς έφτανε τους 10 πόντους για την Μπασκόνια. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-40, με τους Μαδριλένους να ελέγχουν το ματς και τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το πόδι στο "γκάζι" μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ με τον Καμπάτσο να δείχνει το "δρόμο" και την Ρεάλ να βρίσκει διψήφιες διαφορές (68-57, 24'), με την διαφορά να φτάνει μέχρι το +14 (74-60, 29'). Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 74-63 με το τέλος της περιόδου.

Η διαφορά όλο και αυξανόταν (82-63, 33') με τον Καμπάτσο να φτάνει τους 24π., 4ριμπ. και 6ασ. και τους Γιαμπουσέλε (16π) και Γιουλ (13π.) να βοηθούν σημαντικά. Το +23 του 34' (89-66) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, με το τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (9π.) να ρίχνει την διαφορά κάτω από τους 20 (93-75, 37'). Με τον Μαρίνκοβιτς να φτάνει τους 20 προσωπικούς πόντους η διαφορά έφτασε στους 14 (95-81, 37') με τον νικητή ωστόσο να έχει κριθεί, καθώς το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεζ (8π.) να "γράφει" το 98-81. 4 σερί πόντοι του Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ (11π., 5ριμπ., 7ασ.) και 98-88, με το τελικό 101-90 να δίνει τη δεύτερη νίκη στη Ρεάλ στη σειρά για το 2-0 των Μαδριλένων!