Euroleague: Εύκολα η Φενέρ με "ιστορικό" Χέιζ-Ντέιβις, με ανατροπή στο τέλος η Ρεάλ!

Με τον Χέιζ-Ντέιβις να κάνει "όργια" (50π. σε 29 λεπτά!) η Φενέρ δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει εύκολα εντός έδρας την Άλμπα και να κάνει ακόμα ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη μια θέσης στην πρώτη τετράδα! Αν και είδε τον Ερυθρό να φτάνει μέχρι και το +16, η Ρεάλ έκανε την ανατροπή στη τέταρτη περίοδο με "μπροστάρη" τον Τζάναν Μούσα (30π.) και επιβλήθηκε στην έδρα της των Σέρβων με 101-94 και συνεχίζει απτόητη και μόνη πρώτη στη κορυφή της Ευρωλίγκας.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 103-68

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σε περίπατο μετέτρεψε τον αγώνα από την αρχή η Τουρκική ομάδα, με το σκορ να φτάνει σε διψήφια διαφορά μετά από 3 λεπτά αγώνα (12-2) και το δεκάλεπτο να κλείνει στο +16 (34-18), με τον Χέιζ-Ντέιβις να ξεκινά ζεστός από τη αρχή σε μια βραδιά καριέρας όπως θα εξελιχθεί στη συνέχεια.

Το +21 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου (49-28), με την Άλμπα να βγάζει μια κάποια αντίδραση και να φτάνει στο -12 στο 20' (52-40), με τον Στέρλινγκ Μπράουν να "κουβαλά" επιθετικά την ομάδα του (17π. συνολικά).

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στο δεύτερο μέρος η Φενέρ και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους αύξανε συνεχώς την διαφορά (68-49, 25'). Ο "καταιγισμός" τριπόντων (15/35 συνολικά) έδωσε στην Φενέρ προβάδισμα 31 πόντων (80-49) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 83-53.

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτελούσε τυπική διαδικασία με την Φενέρ να φτάνει στο +36 (97-61), με τον Χέιζ-Ντέιβις να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς σκόραρε 50 (!) πόντους για να "σπάσει" το ρεκόρ του Λάρκιν (49 πόντοι) σε ένα ματς! Έτσι, η Φενερμπαχτσέ πέτυχε μια άνετη νίκη και μια ακόμα "κατοστάρα" φέτος, με το τελικό 103-68 να ισχυροποιεί την θέση των Τούρκων ενόψει τετράδας!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 101-94

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ήταν το ματς από το ξεκίνημά του με τους Σέρβους να φτάνουν στο +5 (5-10, 5') και την Ρεάλ να τρέχει σερί 12-3 για το 17-13. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-21 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Ερυθρό να παίζει εξαιρετική άμυνα στα γκαρντ της Ρεάλ και να τους έχει "αναγκάσει" σε 7 λάθη.

Τα λάθη εν μέρει περιορίστηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο (4 για την Ρεάλ στο σύνολο) με τους Μαδριλένους να φτάνουν στο +6 (35-29, 16'). Σερί 4-15 για την ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου και 39-44, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 44-47 και τον Νέντοβιτς να έχει 18 προσωπικούς πόντους!

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το... βιολί του συνέχισε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Νέντοβιτς (5π. σε 2.5 λεπτά) για το +7 του Ερυθρού (48-55). Η... άνοδος στην απόδοση του Χάνγκα (8π. σε 6' στην τρίτη περίοδο) έφερε τους Σέρβους στο +16 (54-70) μέσα στη Μαδρίτη! Ο Μούσα ανέλαβε δράση και με 6-0 σερί των γηπεδούχων η διαφορά έπεσε στους 10 (60-70), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-73.

Με τον Νέντοβιτς να φτάνει τους 29π. ο Ερυθρός κράτησε το υπέρ του προβάδισμα (75-80, 32'), την ώρα που ο Μούσα έφτανε τους 20π. και έφερνε τη Ρεάλ στο -4 (80-84, 36'). Σερί 6-0 των Μαδριλένων και προβάδισμα μετά από πολύ ώρα για την ομάδα του Τσους Ματέο (86-85), με τον Ερυθρό να "απαντά" και να περνάει μπροστά (92-93, 40'). Οι δύο βολές του Ταβάρες και το καλάθι του Χεζόνια στον αιφνιδιασμό έφερε την Ρεάλ στο +3 (96-93) με 31 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ερυθρός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τις βολές στο τέλος να διαμορφώνουν το τελικό 101-94 για την ομάδα του Τσους Ματέο.