Euroleague: "Κατρακύλα" για Βίρτους, πήρε το "θρίλερ" για Μονακό!

Ήττα-μαχαιριά για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι στο Βελιγράδι, με τον (αδιάφορο) Ερυθρό Αστέρα να νικά τους Ιταλούς με 94-79 και να τους στέλνει ακόμα πιο μακριά από την εξάδα της Ευρωλίγκας! Αγχωτική νίκη για την Μονακό (79-78), με την παρέα του Μάικ Τζέιμς να έχει το προβάδισμα του σκορ σε όλο το παιχνίδι (εκτός από ελάχιστες φορές που το έχασε), με την Βαλένθια όμως να αποδεικνύεται σκληρό καρύδι και να υποκύπτει στο τέλος!

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ 94-79

Οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν το εύστοχο ξεκίνημα του Μπελινέλι στη πρώτη περίοδο (6π. σε 10') και το ολοκληρωτικό παιχνίδι του Σενγκέλια (5π., 3ασ., 2ριμπ.) και προηγήθηκε με 21-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Ερυθρό Αστέρα να αντιδρά και να μπαίνει μπροστά στο σκορ με 48-42 στο 20', έχοντας "πρωτεργάτες" τους Γκεντράιτις και Τόμπεϊ, κλείνοντας την δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 27-19!

Στο δεύτερο μέρος, ο Νέντοβιτς πήρε το "όπλο" του και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους Σέρβους (54-44), πριν ο Λούντμπεργκ μειώσει σε 61-60 και φτάσει την διαφορά στη μικρότερη τιμή της. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν πτοήθηκαν από το γεγονός αυτό και επέβαλαν το παιχνίδι τους και στη τέταρτη περίοδο με τον Νέντοβιτς με 25π. να "καθαρίζει" τους Ιταλούς και να έχει άξιους συμπαραστάτες τους Τεόντοσιτς (11π., 9ασ., 3ριμπ.) και Μπολομπόι (15π., 5ριμπ.) γιατην 11η νίκη του Ερυθρού στην Ευρωλίγκα!

ΜΟΝΑΚΟ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ 79-78

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, με τους Γάλλους να προηγούνται με 14-4 και 22-10 στη πρώτη περίοδο, με τον Μπλοσομγκέιμ να σημειώνει 11π. στη πρώτη περίοδο. Η Βαλένθια αντέδρασε και με σερί 6-0 μείωσε σε 25-19, με το ημίχρονο να "κλείνει" στο +3 υπέρ των Μονεγάσκων (35-32).

Η ευστοχία των Ισπανών από τα 6.75 (4/5 τρίποντα στη τρίτη περίοδο) έφερε τους παίκτες του κόουτς Μουμπρού στο +2 (59-61) με 7:36 να απομένουν. Ο Οτζελέγιε ήταν εξαιρετικός από τους φιλοξενούμενους (22π.), με την Μονακό στη συνέχεια να δείχνει χαρακτήρα και να περνάει μπροστά με 72-64 λίγο πριν το τέλος. Το ματς στο τέλος πήγε στη "ρώσικη ρουλέτα" των ελευθέρων βολών με την Μονακό να είναι ψύχραιμη και να παίρνει εν τέλει τη βίκη με 79-78, έχοντας ως καλύτερους παίκτες της τους Μάικ Τζέιμς με 17π., 4ασ. και τον Μπλοσομγκέιμ να προσθέτει άλλους 17π.