Μαρούσι - Απόλλων Πάτρας 99-73: Νίκη - μισή παραμονή για το Μαρούσι

Σπουδαία νίκη για το Μαρούσι του Νίκου Βετούλα, που "δίπλωσε" τις νίκες του επί του Απόλλωνα, δυσχεραίνοντας το έργο της ομάδας της Πάτρας για παραμονή στην Basket League.

Έτσι και μετά την συγκεκριμένη αναμέτρηση, η αθηναϊκή ομάδα ανέβηκε στο 6-13, με τον Απόλλωνα να μένει τελευταίος στο 3-16 και να ψάχνει ένα θαύμα για να παραμείνει στην Basket League.

Ο αγώνας

Το Μαρούσι άρχισε καλύτερα στο ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 12-4, ενώ στο έκτο λεπτό του ματς, ανέβασαν την διαφορά στους εννιά πόντους, 18-9, με καλάθι του Ραντούλιτσα. Όμως, η ομάδα του Απόλλωνα αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 3-12, μείωσε στον πόντο 22-21, πριν έρθει ο Στασινός, ο οποίος με buzzer beater τρίποντο έκανε το 25-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, βρήκε την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να συνεχίζει την αντεπίθεσή της. Στο 13ο λεπτό πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-30, ενώ λίγο αργότερα, ο Πέρκινς έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα του, 31-37. Ωστόσο, το Μαρούσι ισορρόπησε γρήγορα και ανέκτησε τα ηνία στο σκορ, πηγαίνοντας έτσι προηγούμενο στην ανάπαυλα με 46-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο του ματς και αρχής γενομένης από την τρίτη περίοδο, το Μαρούσι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Η ομάδα των βορείων προαστίων βρήκε σκορ από πολλούς παίκτες και εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στο +15, 64-49. Παρόλα αυτά, ο Απόλλωνας είχε - για τελευταία φορά - απάντηση και περιόρισε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-61.

Με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν έως και τους επτά πόντους, 70-63. Όμως, από εκεί και ύστερα, το Μαρούσι δεν άφησε περιθώρια για κάτι παραπάνω στον αντίπαλό του. Με επιθετική κυριαρχία και με τους Κόζι και Ραντούλιτσα να κάνουν σπουδαίο ματς, διεύρυνε το προβάδισμά του έως και το +28, 99-71, με το τελικό σκορ της αναμέτρησης να είναι 99-73.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Νικολαΐδης με 19 πόντους, Κόζι με 18 πόντους και Ραντούλιτσα με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τον Απόλλωνα, στους 22 πόντους σταμάτησε ο Κόουλμαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 46-43, 69-61, 99-73