Περιστέρι - Ολυμπιακός 67-85: Διά περιπάτου από το Περιστέρι ο Ολυμπιακός

Εύκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό, που δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες και πέρασε άνετα από το Περιστέρι με 67-85. Άπαντες στην ομάδα περιμένουν να μάθουν νεότερα για τον Τόμας Ουόκαπ, που τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στον αριστερό του αστράγαλο.

Ο αγώνας

Ιδιαίτερα σοβαρός και μετρημένος ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησε απόλυτα στην πρώτη περίοδο, με το τέλος της να την βρίσκει μπροστά με 14-25. Στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, το Περιστέρι προσπάθησε να ανακάμψει. Αρχικά μείωσε έως και τους τέσσερις πόντους, 25-29 με σουτ του Ουίλιαμς, ενώ λίγο αργότερα ο Χουγκάζ διαμόρφωσε το 28-32. Μάλιστα, ο Μήτρου Λονγκ, με εύστοχο σουτ τριών πόντων, έκανε το 33-36 στο 17ο λεπτό. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ποιότητα και με 9-0 σερί, πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα δώδεκα πόντων (33-45) στην αναμέτρηση. Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 39-48.

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού, με αφετηρία την άμυνα, καθώς δέχθηκαν μόλις εννέα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτόξευσαν την διαφορά τους στο +22, με την περίοδο να λήγει στο 48-70. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μοναδικό που διαφοροποιήθηκε ήταν η τελική διαφορά, καθώς το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 67-85.

Για τους νικητές, πολυτιμότερος ήταν ο Πίτερς με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. 13 πόντους σκόραρε ο Κάνααν, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Μιχάλης Λούντζης. Για το Περιστέρι, ο Μήτρου Λονγκ έβαλε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-48, 48-70, 67-85