ΑΕΚ - Προμηθέας 87-91: Σπουδαίο διπλό για τον Προμηθέα στο κυνήγι της τρίτης θέσης

Ο Προμηθέας πέρασε νικηφόρα με 87-91 από το γήπεδο της ΑΕΚ, πλησίασε στην μία νίκη το Περιστέρι και μένει για τα καλά στο κυνήγι της τρίτης θέσης της Basket League.

Ο αγώνας

Πολύ ισορροπημένο και αμφίρροπο ήταν το εναρκτήριο δεκάλεπτο του ματς. Ο Προμηθέας προηγήθηκε ακόμα και με έξι πόντους, 6-12, ωστόσο η ΑΕΚ δεν του επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο, με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 14-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα από τα μέσα αυτού, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τους Ρέινολντς και Κόνιαρη να σκοράρουν, διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +9, 31-40, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-40.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Προμηθέας πήρε για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά, έπειτα από καλάθι του Χέιλ, με το οποίο το σκορ έγινε 32-42. Οι γηπεδούχοι όμως, αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν σε 41-47. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν πτοήθηκαν πάντως και με 8-0 σερί, αύξησαν το προβάδισμά τους στο 41-55. Έκτοτε όμως, ένα σπουδαίο 20-5 επιμέρους σκορ της Ένωσης, που σφραγίστηκε με το τρίποντο του Καράμπελα στο τέλος της τρίτης περιόδου, είχε ως αποτέλεσμα η αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου να βρει προηγούμενη τους κιτρινόμαυρους με 61-60.

Η τελευταία περίοδος ήταν... αίμα κι άμμος. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές και είναι χαρακτηριστικό ότι καμία εκ των δύο αντιπάλων δεν μπορούσε να ξεφύγει με περισσότερους από τρεις πόντους. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ στο 83-86, ο Κουζέλογλου μείωσε στον πόντο, 85-86, λίγο πριν ο Χέιλ ευστοχήσει σε δύο βολές και διαμορφώσει το 85-88. Στην αμέσως επόμενη πολύ κρίσιμη επίθεση της ΑΕΚ, ο ΜακΡέι έχασε την κατοχή, ο Ρέινολντς είχε 1/2 βολές, διαμορφώνοντας το 85-89. Ο Κουζέλογλου έκανε γρήγορα το 87-89, με 5" για το τέλος, αλλά ο Χέιλ ήταν για ακόμα μία φορά ψύχραιμος από την γραμμή της φιλανθρωπίας και υπέγραψε το τελικό σκορ, 87-91.

MVP του ματς ήταν ο Χέιλ με 21 πόντους και 5 ασίστ. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Ρέινολντς, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Στέφενς. Για την ΑΕΚ, από 15 πόντους σκόραραν οι Νάιτ, Κουζέλογλου και Μακρέι.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91