Απόλλων Πάτρας - Περιστέρι 63-74: Επαγγελματική νίκη στην Πάτρα - Σε ακόμα πιο δύσκολη θέση ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας το πάλεψε κόντρα στο Περιστέρι, ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό και επί της ουσίας έπαιξε σημαντικό ρόλο για τη νίκη της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη με 63-74. Στην τελευταία θέση η ομάδα της Πάτρας, δυσχεραίνει το έργο παραμονής στην Basket League.

Ο αγώνας

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε νωρίς με 5-0 και 11-5. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και μείωσαν αρχικά σε 11-9, ενώ στη συνέχεια πήραν προβάδισμα με 11-12. Από εκεί και έπειτα, καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-18 υπέρ του Απόλλωνα.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι δύο αντίπαλοι ήταν πολύ νευρικοί και άστοχοι. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα αυτό το σκορ ήταν μόλις 2-6 υπέρ του Περιστερίου. Εντούτοις, η ομάδα των δυτικών προαστίων είχε καλύτερες επιλογές στη συνέχεια στην επίθεση και πήγε προηγούμενη με 27-34 στην ανάπαυλα.

Το πρώτο μισό της επανάληψης ήταν εκείνο που ουσιαστικά... καθόρισε και τον νικητή του ματς. Στο 23′, έπειτα από τρίποντο του Κασελάκη, το Περιστέρι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-43) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Αύξησε το προβάδισμά του έως και το +17, 38-55, με την περίοδο να κλείνει εν τέλει στο 43-58.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, το Περιστέρι συντήρησε την διαφορά του και πέρασε με τη νίκη, 63-74, από την Πάτρα.

Για τους νικητές, 14 πόντους σκόραρε ο Τόμπσον που μάζεψε και 8 ριμπάουντ, ενώ στους 11 πόντους σταμάτησε ο Μήτρου Λονγκ. Για τον Απόλλωνα, οι 18 πόντοι του Όσμπορν και οι 16 του Κόουλμαν δεν έφτασαν για μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 27-34, 43-58, 63-74