Βιλερμπάν-Μονακό 77-87: Με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο πήρε το "διπλό"!

Με τους Οκόμπο (16π.) και Ντιαλό (15π., 6ριμπ.) να ηγούνται και τον Τζέιμς να σκοράρει κρίσιμα καλάθια στη τέταρτη περίοδο (12π.), η Μονακό έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε το "διπλό" στο γαλλικό ντέρμπι κόντρα στη Βιλερμπάν (77-87), με την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς να βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στο πλεονέκτημα έδρας ενόψει playoffs!

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Λι, Λάιτι, Τζάκσον, Σκοτ και Λοβέρν οι βασικοί του κόουτς Πουπέ. Τζέιμς, Ουατάρα, Λόιντ, Μπράουν και Μοτιεγιούνας οι επιλογές του κόουτς Ομπράντοβιτς. Το 6/8 σε σουτ δύο πόντων της Μονακό επέτρεψε στην ομάδα του Πριγκιπάτου να ξεφύγει από την αρχή με 0-6 και 4-12 (4'). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μονακό να είναι στο +11 (12-23) και τον Οκόμπο να έχει 6π.

Σερί 6-0 της Βιλερμπάν και 18-23 στο ματς, με την Βιλερμπάν να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (5 επιθετικά). Το απίθανο τρίποντο και φάουλ του Ντε Κολό λίγο πίσω από το κέντρο (!) έφερε την γηπεδούχο ομάδα στο -2 (22-24, 13'), με το πρώτο προβάδισμα για την ομάδα του Πουπέ να έρχεται λίγο αργότερα (28-27, 15'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μονακό μπροστά στο σκορ με 40-44.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με 15-4 σερί ξεκίνησε η τρίτη περίοδος στη Γαλλία, με τους Καμπαρό (15π.), Λοβέρν (13π.) και Τζάκσον (13π.) να "κουβαλάνε" την ομάδα τους και την Βιλερμπάν να φτάνει στο +11 (61-50). Το 0-6 σερί της Μονακό έκανε το σκορ 61-56, σκορ τρίτης περιόδου.

Ο Μάικ Τζέιμς πήρε τα "πάνω" του στο τελευταίο δεκάλεπτο και με οδηγό τον Αμερικανό η Μονακό έφτασε στο -1 (68-67, 35'), με τους Μονεγάσκους να μοιάζουν ασταμάτητοι και να φτάνουν στο +9 μετά από δύσκολο καλάθι από τα 5.5 μέτρα του Οκόμπο (71-80, 38'). Το τελικό 77-87 έδωσε στην Μονακό την 20η νίκη της στην Ευρωλίγκα και ένα βήμα πιο κοντά στην κατάληψη μια θέσης στην πρώτη τετράδα!