Παρτιζάν-Ρεάλ Μαδρίτης 76-88: "Άλωσε" το Βελιγράδι και "βύθισε" την Παρτιζάν η Ρεάλ!

Με τον Μάριο Χεζόνια να κάνει "όργια" (25π.), η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε μέσα στο Βελιγράδι επί της Παρτιζάν με 76-88 και δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το "έργο" των Σέρβων για πρόκριση στα πλέι ιν της Ευρωλίγκας!

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ντόζιερ, Πάντερ, Πονίτκα, Καμπόκλο και Καμίνσκι οι πρώτοι "5" του κόουτς Ομπράντοβιτς. Καμπάτσο, Κοζέρ, Χεζόνια, Ντεκ, Πουαριέ οι βασικοί του Τσους Ματέο. Δυναμικό ξεκίνημα από τους Σέρβους και 5-0 στο ματς με καλάθι του Πάντερ. Σερί 4-0 από την Ρεάλ Μαδρίτης, και το ματς στον πόντο (5-4, 5'). Χαμηλή παραγωγικότητα και από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι 8-10 στο 9'. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι ισόπαλο (13-13, 10').

Ο Καμίνσκι με βροντερό κάρφωμα έκανε το 17-16 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τους Σέρβους να κρατούν το προβάδισμα στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου και τον Χεζόνια στη συνέχεια να μειώνει με 1/2 βολές (23-22, 15'). Νάναλι για τρεις και +5 για τους γηπεδούχους (28-23, 17'), με τον Χεζόνια να "απαντά" άμεσα (28-26, 17'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ στο +2 (31-33, 20').

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δύσκολο γκολ-φάουλ του Χεζόνια για το 36-38, με την Παρτιζάν να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με σουτ τριών πόντων (39-38, 22'). Τρίποντο του Καμπόκλο και 54-52 για τους Σέρβους, μέσα σε μια "κολασμένη" ατμόσφαιρα, με τον Καμπάτσο να "απαντά" με τον ίδιο τρόπο. +3 για την Ρεάλ (54-57) με το κάρφωμα του Ταβάρες, με τους Ισπανούς να ρρ χουν στη συνέχεια ένα σερί 0-9 και να ξεφεύγουν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 54-66!

Στο ίδιο μοτίβο και στην τελευταία περίοδο, με την Ρεάλ να φτάνει στο 56-73 στο 32', με τον Γιαμπουσέλε από το ποστ να κάνει το 58-75 (34'). Με 5:15 στο ρολόι, η Ρεάλ είχε το υπέρ της +14 (61-75), με τον Ντεκ λίγο αργότερα να απαντάει στο καλάθι του Ντόζιερ και στο τέλος του χρόνου να "γράφει" το 63-77! Το γκολ-φάουλ του Πάντερ έδωσε κάποιες ελπίδες στους Σέρβους (66-79, 36'), με τον Χεζόνια να τις "ψαλιδίζει" με τον ίδιο τρόπο (66-82, 36'). Ο Πάντερ "ξύπνησε" στα τελευταία λεπτά και έκανε το 71-82, με στεπ μπακ τρίποντο, ενώ ο ίδιος παίκτης έστειλε την Παρτιζάν στο -10 (74-84, 38'). Το λέι απ του Ντεκ διαμόρφωσε το τελικό 76-88, με την Ρεάλ να παίρνει μία ακόμα νίκη τη φετινή σεζόν και να "βυθίζει" ακόμα περισσότερο την Παρτιζάν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 31-33, 54-68, 76-88

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς 10 (1), Πάντερ 16 (5/9 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς (4 ριμπάουντ) , Γιάραμαζ , Νάναλι 16 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άντζουσιτς 3 , Ντόζιερ 3 (3 λάθη) , Πονίτκα (3 ριμπάουντ) , Καμίνσκι 19 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Καμπόκλο 9 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 10 (3 ασίστ) , Αμπάλδε 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Καμπάσο 7 (1/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκονζάλεθ, Χεζόνια 25 (3/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αλοθέν , Ντεκ 13 (5 ριμπάουντ) , Πουαριέ 7 (8 ριμπάουντ), Ταβάρες 8 , Γιαμπουσέλε 10 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μούσα 3