LA LIGA MATCHDAY 24:Πρωταθληματική νίκη η Ρεάλ,Διπλό στο Σαν Σεμπαστιάν η Οσασούνα

Σε μια γεμάτη εμφάνιση η Ρεάλ επιβλήθηκε της Χιρόνα πήγε την διαφορά μεταξύ τους στους 5 βαθμούς και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για το φετινό πρωτάθλημα.

Αλαβές Βιγιαρεάλ 1-1

Κράτησαν την απόσταση από την Βιγιαρεάλ οι γηπεδούχοι
Ισορροπημένο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες.Η Αλαβές ευτύχησε να προηγηθεί με πολύ ωραία
συνεργασία μεταξύ ομοροδίον και σόλα και ο πρώτος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ  άμεση ήταν η απάντηση από την Βιγιαρεάλ με την κεφαλιά του Κουένκα και νικάει τον Σιβέρα.Στην επανάληψη παρά τις πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν και για την δύο ομάδες δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση  με την μοιρασιά να είναι αναπόφευκτη.Στο βαθμολογικό πίνακα η Αλαβές κράτησε σε απόσταση δύο βαθμών την Βιγιαρεάλ η οποία έχει 25 ενώ η Αλαβές 27.
Ρεάλ Σοσιεδάδ -Οσασούνα 0-1.

Απόδραση από το Σαν Σεμπαστιάν με κεφαλιά του Μπουντιμιρ
Οι γηπεδούχοι είχαν το πρώτο λόγο για νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση ωστόσο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε κυρίως ο Κούμπο που ήταν μόνιμη απειλή για τους φιλοξενούμενους.Χρειάστηκε μια στημένη φάση με τον Μπούντιμιρ(11 γκολ φέτος) να πηδά ψηλότερα από όλους και να διαμορφώνει το τελικό 0-1.Στον βαθμολογικό πίνακα,η Ρεάλ Σοσιεδάδ έμεινε στην έκτη θέση και τους 37 βαθμούς ενώ η Οσασούνα ξεπέρασε την Αλαβές για να βρεθεί στην 11η θέση με 29 βαθμούς.

Ρεάλ Μαδρίτης -Χιρόνα 4-0

Έπίδειξη κυριαρχίας σε μια άνετη νίκη
Στο ντέρμπι κορυφής η Ρεάλ οδηγήθηκε σε μια άνετη νίκη απέναντι στην Χιρονα με 4-0.Στο 6ο λεπτό η οβίδα του Βινίσιους κατέληξε στο κάτω μέρος της εστίας.Μετέπειτα ο ίδιος δημιούργησε το γκολ για το 2-0 του Μπέλιγκχαμ.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπέλιγκχαμ ξαναβρίσκει δίχτυα ενώ ο Ροντρίγκο με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 4-0.Σε κακή μέρα βρέθηκε η Χιρόνα αφού μετά το 1-0 νωρίς στο 6ο λεπτό δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει στο παιχνίδι και μόνο με μακρινά σουτ απείλησε την εστία του Λούνιν.Με αυτή την νίκη η Ρεάλ πήγε στους 61 βαθμούς ενώ η Χιρόνα έμεινε στους 56 ενώ στην τρίτη θέση βρίσκεται η Μπαρτσελόνα με 50 βαθμούς.Στο πίνακα των σκόρερ ο Μπέλιγκχαμ οδηγεί την κούρσα με 16 γκολ.
Λας Πάλμας -Βαλένθια 2-0
Νίκη στο τέλος για τους γηπεδούχους

Σε μια αναμέτρηση που θα κατέληγε σε μια φαινομενικά λευκή ισοπαλία η Λας Πάλμας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για πρώτη φορά στο 89ο λεπτό με κεφαλιά του Άλεξ Σουάρεζ από ασίστ του Καρντόνα στο 95λεπτό από δημιουργός έγινε εκτελεστής ο Καρντόνα και σφράγισε την νίκη για τους γηπεδούχους.Με αυτό το αποτέλεσμα η Λας Πάλμας έφτασε στους 35 βαθμούς την Βαλένθια στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.