Μπασκόνια-Βιλερμπάν 94-80: "Όργια" ΜακΙντάιρ και εύκολη νίκη της Μπασκόνια!

Με την τετράδα Χάουαρντ (18π.), Κοστέλο (14π., 7ριμπ.) και Μονέκε (14π., 4ριμπ.) και τον "ιστορικό" ΜακΙντάιρ (11π., 11ριμπ., 20ασ.) να κάνουν όλη τη δουλειά, η Μπασκόνια επικράτησε της Βιλερμπάν με 94-80 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-12, με την Βιλερμπάν που είχε μοναδικούς "διασωθέντες" τον Λοβέρν (16π., 10ριμπ.) και τον Τζάκσον (14π., 4ασ.) να παραμένει στο 5-21
.

Α' ΗΜΊΧΡΟΝΟ

ΜακΙντάιρ, Χάουαρντ, Ρογκαβόπουλος, Ντίεθ και Κότσαρ οι βασικοί για τον Ιβάνοβιτς, με τους Λι, Λάιτι, Τζάκσον, Τόμας και Λοβέρν να ξεκινούν για τον κόουτς Πουπέτ. Χέρι-χέρι πήγαιναν οι ομάδες στο πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ να είναι 10-10 στο 6' με τους Χάουαρντ και Λι να τραβούν το σκορ για τις δύο ομάδες (5π. και 4π. αντίστοιχα). 23-20 το σκορ με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, αφού ο Πάρις Λι νίκησε το χρονόμετρο και μείωσε με φλότερ, φτάνοντας τους 6 προσωπικούς πόντους. Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ο Ντίεθ με 8 πόντους.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα την δεύτερη περίοδο και μάλιστα βρήκε την πρώτη διψήφια διαφορά της με το τρίποντο του Ραϊέστε (38-27 στο 15'). Η Βιλερμπάν αντέδρασε και μείωσε σε 43-37 με μια εύστοχη βολή του Σκοτ (18'). Το ημίχρονο έκλεισε στο 52-39 μετά το απίθανο "σλάλομ" του ΜακΙντάιρ, ο οποίος νίκησε το χρόνο και την άμυνα της Βιλερμπάν με ένα δύσκολο εκτός ισορροπίας λέι απ. Μαρίνκοβιτς (12π.) ο πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια, με τον Γιαακόβ να έχει 9π. για την Βιλερμπάν.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι Βάσκοι αύξησαν την διαφορά τους μέχρι και το +14 (64-50), με τους Γάλλους να μειώνουν λίγο αργότερα σε 68-59 (26'), πριν ο Μάρκους Χάουαρντ με τρίποντο "γράψει" το 71-59. Ο Αμερικανός σουτέρ έφτασε τους 13 πόντους με αυτό το σουτ, ενώ από την γαλλική ομάδα ο Λοβέρν έκανε εξαιρετική δουλειά έχοντας 14π., 7ριμπ. και 3ασ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια σε διαφορά ασφαλείας (71-61 στο 30').

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Βιλερμπάν έφτασε στο -5 (71-66), πριν η Μπασκόνια αφυπνιστεί και αυξήσει ξανά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (79-66 στο 35' και 86-74 στο 37'). Η Ισπανική ομάδα κρατούσε με άνεση την υπέρ της διαφορά, χωρίς να απειλείται από την Βιλερμπάν. Το σουτ μέσης απόστασης του Τζάκσον απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα (94-80), με την Μπασκόνια να παίρνει σχετικά εύκολα το ματς και να συνεχίζει τη "μάχη" που δίνει για να βρεθεί στην πρώτη δεκάδα της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-39, 71-61, 94-80

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 18 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα), Ραϊέστε 6, Μαρίνκοβιτς 12 (2/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Μίλερ-ΜακΙντάιρ 11 (1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 20 ασίστ) , Ντίεθ 8 (2), Ρογκαβόπουλος 3 (1/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ σε 17'02") , Κότσαρ 8 (3 ριμπάουντ) , Θίοντορ, Μονέκε 14 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 9 (5 ριμπάουντ), Τόμας 5 (2 ριμπάουντ) , Λι 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Καχούντι 2, Τζάκσον 14 (5/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Λάιτι 7, Εντιαγέ 8 (9 ριμπάουντ), Γιάκοβ 11 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)