Ολυμπιακός - Προμηθέας 91-77: Μεγάλο δεύτερο ημίχρονο και πρόκριση στον τελικό για τον Ολυμπιακό

Ο Προμηθέας προέβαλε αντίσταση μόνο για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν καταπληκτικός στην επανάληψη και έφτασε στη νίκη με 91-77. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προκρίθηκε στον αυριανό τελικό και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Παρόλο που ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο εναρκτήριο δεκάλεπτο με δέκα πόντους, 23-13, ο Προμηθέας αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 6-17, πήρε το πρώτο του προβάδισμα στο ματς, 29-30 στην δεύτερη περίοδο. Εν τέλει, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι 40-36.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν. Αρχής γενομένης από το τρίτο δεκάλεπτο, παγίωσαν διψήφιες διαφορές και διεύρυναν το προβάδισμά τους έως και τους 18 πόντους, 68-50 και 70-52. Τα πράγματα, προφανώς, είχαν γίνει πολύ δύσκολα για τον Προμηθέα. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έως το φινάλε, ήταν να μειώσει κατά τι την διαφορά και να ηττηθεί με 91-77.

Πετρούσεφ με 15, Φαλ με 11 και Πίτερς με 10 πόντους, ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους νικητές. Από πλευράς Προμηθέα, οι Κάουαν και Ρέινολντς σκόραραν 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77.