Άλκης Κυνηγάκης: Έβδομος στα 5 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας

Άλλη μια καλή εμφάνιση κατέγραψε ο Άλκης Κυνηγάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου καθώς μετά την 13η θέση στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας και την εξασφάλιση ενός εισητηρίου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες κατέλαβε και την έβδομη θέση στα πέντε χιλιόμετρα.

Ο Κυνηγάκης πέτυχε να μπει δυναμικά από την αρχή της αναμέτρησης όντας στο γκρουπ των πρωτοπόρων ενώ στο τέταρτο χιλιόμετρο κατάφερε να φτάσει μέχρι και στην πρώτη θέση αφήνοντας πίσω του μεγάλους αστέρες,

Την πρώτη θέση κατέλαβε ο Γάλλος  Λογκάν Φοντέν με χρόνο 51.29.30, ακολούθησε ο συμπατριώτης του  Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ  με χρόνο  51.29.60  ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ιταλός Ντομένικο Ασερέντζα με χρόνο 51.30.00.

Εκτός βάθρου έμειναν τόσο ο Ούγγρος Παγκόσμιος Πρωταθλητής των 10 χιλιομέτρων Κριστόφ Ραζόφσκι ο οποίος ολοκλήρωσε τέταρτος αλλά και ο Ιταλός Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι που τερμάτισε πέμπτος.

Ο Κυνηγάκης ο οποίος τερμάτισε στην 7η θέση σημείωσε χρόνο 51:36.10.

Ο έτερος Έλληνας αθλητής Αστέριος Δαλδογιάννης τερμάτισε 39ος ανάμεσα σε 97 αθλητές με χρόνο 55:10.50.