Καθάρισε από νωρίς,ΛΑΜΙΑ-ΑΕΚ 1-3

Έκανε το καθήκον της και πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Λαμία με 1-3.Στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε και προηγήθηκε με 0-2.Στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκε αποτελεσματικά το παιχνίδι.Πηγαίνει στους 55 βαθμούς η ΑΕΚ μόνη πρώτη ενώ η Λαμία  παραμένει έκτη.Στην επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Γιάννινα ενώ η Λαμία παίζει με τον Ατρόμητο.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ καλή εικόνα από την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να αφήνει περιθώρια στην Λαμία να δημιουργήσει επικίνδυνη φάση.Το γκολ πέτυχε η Ένωση από στημένη φάση όταν μετά από εκτέλεση ο Βίντα βρέθηκε μόνος του στο ύψος της περιοχής και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ νικώντας τον Κόσελεφ.Στο μεσοδιάστημα η εκτέλεση φάουλ του Σιντιμπέ πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.Το δεύτερο γκολ το πέτυχε η ΑΕΚ όταν ο Τόσιτς έχασε την μπάλα ο Ελίασον βρέθηκε τετ α τετ με τον Κόσελεφ και με ένα πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Συντηρητικό παιχνίδι για την Ένωση στο δεύτερο μέρος περισσότερο διαχειρίστηκαν τα αγωνιστικά λεπτά που απέμειναν στο δεύτερο ημίχρονο αποτελεσματικά.Παλί από στημένη φάση ο Άμραμπατ βρήκε με κεφαλιά τον Τσούμπερ ο οποίος με κεφαλιά προς τα πίσω πέτυχε άλλο ένα τέρμα.Άμεση ήταν η απάντηση της Λάμιας όταν  ο Σίντλει μέσα στην περιοχή πέρασε τον Σιντιμπέ και από δύσκολη γωνία νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-3.Αμέσως μετά η κεφαλιά του Ελίασον βρήκε το δοκάρι του Κοσέλεφ.Ο Σίντλει εξαπέλυσε σουτ μέσα στην περιοχή αλλά απομάκρυνε ο Στάνκοβιτς.Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την Ένωση να παίρνει τους τρεις βαθμούς.Στο 94ο λεπτό ο Πήλιος βρήκε το δοκάρι σε ένα ωραίο εκτελεσμένο σουτ.