Μεγάλη νίκη για τους Δομινικανούς κόντρα στην Ιταλία (82-87)

Άνω κάτω έκανε τον Α' όμιλο η Δομινικανή Δημοκρατία μετά την νίκη της κόντρα στους Ιταλούς.

Με ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο (επιμέρους 17-31) η Δομινικανή Δημοκρατία κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να σημειώσει την 2η νίκη της στο τουρνουά.

Στο 35' η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους μετά από τρίποντο του Μεντόζα. Οι Ιταλοί πάλεψαν να γυρίσουν το ματς αλλά ήταν αργά.

Για τους νικητές Αντρές Φελίζ σημείωσε 24 πόντους με 7/10 τρίποντα, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς έκανε double-double με 24 πόντους (6/8 βολ., 3/6 δίπ., 4/9 τρίπ/), 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ ο Ζαν Μοντέρο πρόσθεσε 12 πόντους, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά, ο Σιμόνε Φοντέκιο σημείωσε 13 πόντους, ο Μάρκο Σπίσου είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ ο Τζιανπάολο Ρίτσι πέτυχε 12 πόντους και 6 ριμπάουν.

Η Ιτααλία ολοκλήρωσε το ματς χωρίς τον προπονητή της, Τζιανμάρκο Ποτσέκο, ο οποίος αποβλήθηκε 2 λεπτά πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου.