4η μέρα play-offs της Euroleague: Στο 2-0 η Μπαρτσελόνα, ισοφάρισε η Φενέρ στο Φάληρο

Δύσκολη νίκη για τους Καταλανούς, διά πυρός και σιδήρου πέρασε η Φενέρ από το ΣΕΦ.

Μπαρτσελόνα - Ζάλγκιρις 89-81: Νίκησε δύσκολα, στο Κάουνας για να τελειώσει τη σειρά

Το 2-0 για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είναι γεγονός. Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, εντελώς διαφορετικό από το πρώτο, η λιθουανική ομάδα έβαλε δύσκολα στην Μπάρτσα. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Με ένα λεπτό και δεκαεννιά δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι, ο Μπραζντέικις μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (85-81), έπειτα από εύστοχο τρίποντο. Όμως, τελικά οι Ισπανοί ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 89-81. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Βέσελι με 26 πόντους, ενώ ο Μίροτιτς σημείωσε 22. Για την Ζάλγκιρις στους 20 σταμάτησε ο Ίγκνας Μπραζντέικις.

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 78-82: Έκανε το 1-1 δυσκολεύοντας το έργο του Ολυμπιακού

Νέο ενδιαφέρον στη σειρά του Ολυμπιακού με τη Φενέρ. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παρά το κακό ξεκίνημά της (26-10 στις αρχές της δεύτερης περιόδου) δε το έβαλε κάτω, έπαιξε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το σκορ στο ημίχρονο να κλείνει στο 37-34. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, αλλά εξαιτίας και της κούρασης των παικτών του Ολυμπιακού και των κακών επιλογών στην επίθεση, μοιραία ήρθε η ήττα. Αξίζει εδώ να αναφερθεί το πολύ καλό κοουτσάρισμα του Δημήτρη Ιτούδη, αφού ο Έλληνας προπονητής εκμεταλλεύτηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό τα ατού της ομάδας του, περιορίζοντας παράλληλα εκείνα των γηπεδούχων. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να χρειάζονται τουλάχιστον δύο ματς στην Κωνσταντινούπολη, με την ελληνική ομάδα να πρέπει να κάνει τουλάχιστον ένα break για την πρόκριση στο final four.