2η μέρα play-offs της Euroleague: Νίκες για Ολυμπιακό και Μπαρτσελόνα

Μεγάλες νίκες για τις δύο πρώτες ομάδες της κανονικής περιόδου.

Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 91-69: Έδειξε έτοιμη να κυριαρχήσει

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους. Οι Καταλανοί έδειξαν τα... δόντια τους από νωρίς και δεν έδωσαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Ζάλγκιρις, αφού ήδη από το ημίχρονο ήταν στο +17 για τους γηπεδούχους. Για την ισπανική ομάδα πρωταγωνιστές ήταν οι Σάνλι με 17 πόντους, ενώ 15 σκόραρε ο Νίκολα Μίροτιτς.

Επόμενο παιχνίδι την Παρασκευή στις 21:00.

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 79-68: Έκανε το 1-0 με απίστευτο τρίτο δεκάλεπτο

Το 1-0 είναι γεγονός για την καλύτερη ομάδα της φετινής Ευρωλίγκας. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησε και με σκορ περιόδου 26-16 δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Αξίζει να σημειωθεί εδώ ότι στο διάστημα αυτό ο Κέιναν πέτυχε πέντε τρίποντα δίνοντας έτσι πολλά στην επίθεση των Πειραιωτών. Για τους νικητές MVP ήταν- ποιος άλλος;- ο Σάσα Βεζένκοφ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ στους 18 σταμάτησε ο Κέιναν.

Επόμενο παιχνίδι την Παρασκευή στις 21:30.