''Άλωσε'' την Τούμπα και ξαναμπαίνει σε τροχιά τίτλου ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-1

Σε έναν ισορροπημένο αγώνα η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0  χάρη στο γκολ του Αραούχο δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.Με τους τρεις βαθμούς η ΑΕΚ πιάνει τον Παναθηναϊκό στην πρώτη θέση ενώ ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 4η θέση με 57 βαθμούς.

Α'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δυναμικά ξεκίνησε η αναμέτρηση και για τις δύο ομάδες.Στο 7ο μόλις λεπτό ο Πινέδα βρήκε τον χώρο και έφυγε μόνος του πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Άμραμπατ εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.Η καλύτερη φάση του παιχνιδιού έγινε στις καθυστερήσεις όταν μετά από σέντρα του Άμραμπατ ο Πινέδα έπιασε καλή κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε εκτός ελάχιστα έξω.Ο ΠΑΟΚ ανασταλτικά είχε κοντά τις γραμμές του και δεν άφησε περιθώρια στην Ένωση με εξαιρεση το ακυρωμένο γκολ.Απο την άλλη η ΑΕΚ είχε τις στιγμές της με πρωτοβουλίες κυρίως των Άμραμπατ και Πινέδα.

Β'ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και το δεύτερο ήταν ισορροπημένο με πολλές μονομαχίες κυρίως στο κέντρο.Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές για να βελτιώσουν την εικόνα της ομάδας τους στον αγωνιστικό χώρο.Ο Ματίας Αλμέιδα έβαλε τον Λιβάι τον Μάνταλο και τον Ελίασον,  ενώ ο Λουτσέσκου επέλεξε στο 73ο λεπτό τους  Ομάρ Ελ Καντούρι και Μπράντον Τόμας.Στο 74ο λεπτό από πλεονεκτική θέση ο Ζίβκοβιτς έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.Στο 66ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια του Κωνσταντέλια ο Ολιβέιρα πλάσαρε απέκρουσε αρχικά ο Αθανασιάδης και στην συνέχεια η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.Η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τζαβέλλα ωστόσο  ακυρώθηκε το γκολ ως οφσάιντ.Στο 80ο λεπτό ο Μάνταλος έβγαλε ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας με τον Αραούχο να βρίσκει την μπάλα και χωρίς αυτή να ακουμπήσει το έδαφος σκοράρει για την Ένωση.Ο Μπράντον Τόμας στην επόμενη φάση έκανε σουτ ωστόσο η μπάλα κατέληξε κόρνερ.Ο Καντούρι δοκίμασε ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε εκτός στο 88ο λεπτό.Στο τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός ο οποίος πίεζε για την ισοφάριση με την ΑΕΚ να έχει έναν ανασταλτικό ρόλο προκειμένου να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.